Kwantowe wyżarzanie DNA. Co to takiego???

NewsyMożliwość komentowania Kwantowe wyżarzanie DNA. Co to takiego??? została wyłączona

20.12.18r w naszej szkole klasy matematycznie (i nie tylko) miały okazję posłuchać wykładu prof. Jerzego Dajki ze Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (SMCEBI). Pod nazwą ,,kwantowego wyżarzania DNA”, jak mogliśmy się dowiedzieć, kryje się nie proces obróbki metalu, a zaawansowane obliczenia z wykorzystaniem komputera kwantowego D-Wave. By wiedzieć, o czym mówimy, profesor wytłumaczył nam podstawy jego działania oraz parę algorytmów (Deutch’a czy Grovera), które skutecznie można w nim zastosować. Dowiedzieliśmy się nieco o złożoności algorytmów, eksplozji kombinatorycznej i rodzajach (nie)rozwiązywalnych problemów. W takich przypadkach znajduje zastosowanie taki sprzęt. Niektóre rozwiązania problemów zajmują po prostu za dużo czasu, rzędu nawet miliardów lat, co można skutecznie skrócić z tym urządzeniem.

Główne zastosowanie omawianej metody wyżarzania stosowane jest w zadaniach optymalizacyjnych. Dzięki temu mogliśmy zrozumieć, jak można znaleźć najbardziej stabilne ułożenie cząsteczki DNA, czyli to o najmniejszej energii lub dowolnego białka. Wszystko to oczywiście wspomagane było przez temperatury sięgające zera kelwinów oraz efekt tunelowania kwantowego. Mimo że daleko jeszcze do naszych pełnych wyobrażeń, tak właśnie prezentuje się technologia przyszłości.

Michał Stefanik 2mat2