Lekcja regionalna

NewsyMożliwość komentowania Lekcja regionalna została wyłączona

Lekcje o tematyce regionalnej to znakomita okazja do uświadomienia sobie, że nasze korzenie zasługują na troskliwą uwagę a nasze sukcesy są sukcesami Sosnowca.

Realizując tę tematykę, postanowiliśmy skupić się na działalności Teatru Zagłębia – miejsca, które odwiedzamy chętnie i często, traktując je jako ważny adres na mapie miasta. Nie każdy jednak wie, że scena obchodząca w tym roku jubileusz 120 – lecia powstała na kilka lat przed uzyskaniem przez Sosnowiec praw miejskich. Zanim hrabia Mortimer Renard sprowadził tutaj zawodowych aktorów, prężnie działały liczne zespoły amatorskie wywodzące się ze środowiska robotniczego. Można? Można! Takie korzenie…

Zachęceni zgromadzonymi wcześniej informacjami udaliśmy się do siedziby Teatru, żeby z nowej perspektywy spojrzeć na modernistyczny budynek o długiej i burzliwej historii. Mieliśmy niepowtarzalną okazję, aby poczuć się jej częścią, gdy znaleźliśmy się na deskach sceny już nie jako goście, ale w charakterze aktorów. Podobnie jak 120 lat temu i podczas niedawnej, jubileuszowej premiery „Zemsty”, my także sięgnęliśmy po tekst arcykomedii Aleksandra Fredry. Wystawiliśmy jej fragmenty na różne sposoby z głębokim przekonaniem, że oto z sukcesem wpisujemy się w historię sceny i miasta. To oczywiście żart, ale podobnie zaczynali nasi starsi koledzy ze Staszica: Janek Kiepura czy Krzyś Korzeniowski. A biorąc pod uwagę, że to tutaj został odkryty młodziutki wówczas Tadeusz Fijewski – kto wie, może wkrótce Sosnowiec będzie dumny i z naszych sukcesów.

Wszak „nie święci garnki lepią”, o czym przekonaliśmy się osobiście, łącząc przyjemne z pożytecznym podczas zajęć o tematyce regionalnej.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.