Które to już…? Doliczyć się nie sposób, choć samo święto po raz pierwszy było obchodzone w 1988 roku. To tak w ramach ciekawostki.
Mimo, że liczba ∏ jest coraz starsza, nasza szkoła o niej nie zapomina. W tym roku naprawdę dużo się działo!
14 marca szczególnie przyjemnie rozpoczął się dla pierwszych klas gimnazjum. Już z samego rana czekała na nich prezentacja na temat fraktali, przygotował ją Bartosz Gładzik z kl. 2GB, który, jak mówią uczniowie, spisał się na 5+!
Bardzo zaskoczyło mnie to, że matematyka może być sztuką, sztuką niebanalną, choć powtarzalną i schematyczną – opowiada Piotrek z klasy 1GB. Jego kolega z ławki, Mateusz, wspomina: Ciekawe jest to, że z kilkunastu figur geometrycznych można stworzyć każdy możliwy obraz. Pokolorowane fraktale wyglądają naprawdę na przyjemne dla oka dzieła – zachwyca się Oliwia z klasy 1GB.
Niespodzianką okazał się być uczeń klasy 2GA o niezwykłej pamięci – Michał Chmara. Wymienił 200 cyfr po przecinku liczby ∏! Nie zapominajmy, że w zeszłym roku udało mu się wymienić tylko (a właściwie aż) 100 cyfr! Zaimponowała mi niesamowicie pamięć kolegi. Taka recytacja to
z pewnością nie małe osiągnięcie – mówi Mikołaj z klasy 1GB. Uczeń z klasy 1GC opowiada: Gdy ten chłopak wymienił 200 cyfr po przecinku liczby ∏ zatkało mnie! Ala zastanawia się natomiast: Ciekawe ilu cyfr nasz kolega nauczy się w przyszłym roku?
Duże zainteresowanie wzbudził krótki film na temat „solenizantki”. Zaintrygował mnie moment, w którym wspominano o niezwykłym skalnym okręgu – mówi uczennica klasy 1GA.
To jeszcze nie koniec. Uczniowie klas pierwszych na 3. godzinie lekcyjnej uczestniczyli
w lekcjach tematycznych. Jedna z lekcji dotyczyła liczb w językach mi obcych. System posługiwania się matematyką w innych krajach bardzo mnie zadziwił, a jednocześnie zaciekawił – mówi Ola z klasy 1GB. Lekcja dotycząca wzorów skróconego mnożenia przybliżyła mi ten temat dzięki pracy grupowej –stwierdza koleżanka Oli, Sara. Na trzeciej lekcji tematycznej można było posłuchać o Function Machine. Myślę, że praktykowanie takich zajęć jest wskazane, aby pokazać ambitnym uczniom Staszica piękno matematycznego świata i zachęcić ich do dalszego rozwoju – mówi uczennica z klasy 1GA. Najmłodsi ze staszicaków mają nadzieję być uczestnikami większej ilości takich naukowych wydarzeń!
Tak 14 marca świętowali pierwszoklasiści, a co z resztą uczniów? Wszyscy mieli możliwość skosztowania pysznych ciasteczek udekorowanych wzorem liczby ∏. Upieczeniem i ozdobieniem zajęły się uczennice klasy 2GB. Aby skosztować trzeba było jednak zdobyć się na odwagę i udzielić odpowiedzi na wylosowane pytanie związane z matematyką. Do odważnych świat należy, a jak widać, również ciasteczka 🙂
Starannie przygotowana okolicznościowa wystawa albumów na temat liczby ∏ przyciągała uwagę uczniów równie mocno, jak wydanie specjalne gazetki szkolnej „Ludolfina”! Autorami, SPECJALNEGO WYDANIA /w zeszłym roku pierwszy raz/ są: Grzegorz Mazur i wspomniany wcześniej Michał Chmara, uczniowie obecnie klasy 2GA. Wiele egzemplarzy tej gazetki rozdano na terenie miasta Sosnowca i innych miast ościennych przez uczniów naszej szkoły. Dla tych, którzy nie mieli sposobności dotrzeć do niej zamieszczamy ją na stronie szkoły– PRZYJEMNEJ LEKTURY w wolnej chwili!
Ach, tak szybko minął kolejny rok w towarzystwie liczby ∏… Kolejny, ale na pewno nie ostatni. Jak obliczylibyśmy pole koła, gdyby nie ona? A obwód koła? Nie mówiąc już o objętości i powierzchni kuli.
Sami widzicie, że jeszcze długo się z nią nie rozstaniemy!
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica