Magiczny wieczór teatralny w „Staszicu”

NewsyMożliwość komentowania Magiczny wieczór teatralny w „Staszicu” została wyłączona

W czwartek, 13 grudnia o godz. 18.00, rozpoczęła się w naszym Liceum premiera uwspółcześnionej wersji znanej komedii Aleksandra Fredry – „Ślubów panieńskich”. Spektakl został przygotowany w ramach zainicjowanego w bieżącym roku szkolnym w „Staszicu” projektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”. Szkolna mała sala gimnastyczna przeszła – za sprawą świetnej scenografii i odpowiedniego oświetlenia sceny – magiczną metamorfozę. Zmieniła się w grudniowy wieczór w klimatyczną przestrzeń teatralną imitującą przytulny salonik.

Niełatwego uwspółcześnienia dzieła Fredry – mającego premierę w 1833 roku we Lwowie – podjęła się Marta Kołodziejczyk z klasy II humanistycznej, która również przedstawienie wyreżyserowała. Pod piórem Marty salonowa komedia Fredry stała się lekkim utworem o ponadczasowym zjawisku – „magnetyzmie serca”, czyli przyciągającej ludzi do siebie sile miłości. Utrzymany w popularnej obecnie konwencji komedii romantycznej spektakl świetnie bawił publiczność, która szczelnie wypełniła staszicowską „salę teatralną”. Znakomicie korespondował też z przedświąteczną atmosferą.

Dostosowanie tekstu Fredry do współczesnych realiów pokazuje, jak twórczo można bawić się dawną literaturą, przetwarzać jej konwencję, zachowując jednocześnie to, co stanowi ponadczasowe sedno adaptowanego dzieła. Pokazuje też, jak humanistycznie uzdolniona jest staszicowska młodzież.

Słowa uznania należą się też przedstawicielom prezydium Samorządu Uczniowskiego – Zuzannie Karcz i Jakubowi Bąchorowi – za ogromne wsparcie przy realizacji i promocji dzieła Fredry oraz uczniom, którzy pomogli przy tworzeniu scenografii i oprawie muzycznej przedstawienia.

W spektaklu brawurowo zagrali: Aleksandra Korzec, Bartosz Dzieża, Tymoteusz Masarczyk, Milena Surma, Paweł Kowalski, Alicja Padula i Kacper Bronikowski.

Zatem: adaptacja sceniczna, reżyseria, gra aktorska, scenografia, oprawa muzyczna i promocja „Ślubów panieńskich” – mistrzostwo! Chapeau bas! Kto nie widział, niech żałuje, bo nie wie, co stracił:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z premiery.