Maraton wyborczy 2022 r. w wyborach do Samorządu Uczniowskiego

NewsyMożliwość komentowania Maraton wyborczy 2022 r. w wyborach do Samorządu Uczniowskiego została wyłączona

Co roku na przełomie października i listopada rozgrywa się w Staszicu maraton wyborczy – kampania, debata, w której uczestniczy młodzież całej szkoły, wybory, czasami dwie tury i na mecie – uroczyste przekazanie władzy przez ustępujący samorząd.

 W tym roku uczniowie chcący sięgnąć po szkolną władzę  na początku października utworzyli dwie szkolne partie, które zamierzały wygrać wybory – partię Agro Staszic, na czele z Jankiem Bałą i Nadią Stachowicz oraz partię Więcej na czele z Marcinem Ślęzakiem i Adamem Kleszczem.

3 listopada w czwartek na drugiej lekcji w hali sportowej odbyła się debata. Najpierw kandydaci w krótkich wystąpieniach przedstawiali swoje partie i ich programy, potem  odpowiadali na pytania ustępujących władz (Krzysztofa Ludwiczaka i Cypriana Cichonia),  naprzemiennie zadawali pytania sobie nawzajem, a na koniec debaty przewidziano pytania zadawane przez zgromadzonych na debacie uczniów. Oba komitety wyborcze radziły sobie świetnie i cała czwórka reprezentująca startujące w wyborach partie zarówno  formułowała celne pytania, jak i błyskotliwie odpowiadała na ataki adwersarzy. Wszyscy ciekawi byli wyników wyborów po takiej wyrównanej debacie.

4 listopada odbyły się wybory i po kilku godzinach wszystko było jasne:

Głosowała 470 uczniów w tym 57 głosy nieważne

Agro Staszic 55,6%

Partia Więcej 32,3 %

Tak oto partia Agro Staszic wpisała się na listę sprawujących uczniowską władzę w Staszicu.

10 listopada nastąpiło uroczyste przekazanie władzy przez ustępujący Samorząd –Krzysztofa Ludwiczaka i Cypriana Cichonia. Dyrektor Liceum Grzegorz Walotek wraz z opiekunką Samorządu Sławomirą Dziewięcką podziękowali ustępującym władzom za wysiłek i pracę w ciągu całej kadencji, a nowym samorządowcom życzyli pomysłów, wytrwałości w ich realizacji i dobrych warunków do działania.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.