MATURA MIĘDZYNARODOWA W STASZICU… ODCINEK 1!

NewsyMożliwość komentowania MATURA MIĘDZYNARODOWA W STASZICU… ODCINEK 1! została wyłączona

Jak już informowaliśmy (https://www.staszic.edu.pl/szkola-jest-w-trakcie-procesu-autoryzacji-do-statutu-ib-world-school/), nasza szkoła otrzymała status kandydata do miana szkoły IB, co oznacza, że możemy rozpocząć starania o autoryzację. Postaramy się zatem przybliżyć Wam ideę matury międzynarodowej (International Baccalaureate; https://www.ibo.org/).

 

źródło: https://www.ibo.org/digital-toolkit/logos-and-programme-models/

 

Ogólnie rzecz ujmując, polski uczeń, który planuje podejść do matury międzynarodowej, zaczyna edukację w szkole średniej od tzw. klasy pre-IB – to pierwsze dwie klasy liceum, podczas których realizuje polską podstawę programową. W zależności od możliwości organizacyjnych szkoły już na tym etapie mogą się pojawić przedmioty, które pozwolą na płynniejsze przejście do pełnego systemu IB, np. metody zdobywania wiedzy i uczenia się.

W klasie drugiej uczniowie deklarują, jakich sześciu przedmiotów (z puli tych oferowanych przez daną placówkę) chcą się uczyć, by następnie zdać z nich maturę i w klasie trzeciej oraz czwartej uczęszczają na te właśnie lekcje. Ale nie oznacza to, że w szkole bywają sporadycznie ;), gdyż…
… oprócz sześciu wybranych przedmiotów (trzech na poziomie podstawowym, tzw. SL – Standard Level i trzech na poziomie rozszerzonym, tzw. HL – Higher Level) realizują trzy przedmioty obowiązkowe: TOK, CAS oraz EE.

Rozszyfrowanie powyższych akronimów to odpowiednio: Theory of Knowledge (teoria wiedzy), Creativity, Action, Service (przedmiot kładący nacisk na rozwój kreatywności, aktywność fizyczną i działalność społeczną) oraz Extended Essay (praca badawcza); bez zaliczenia tych przedmiotów nie można mówić o uzyskaniu matury międzynarodowej.

Á propos akronimów… Ten leżący u podstaw naszych działań to IB DP. Rozszyfrujemy go w kolejnym odcinku! A tych z Was, którzy nie chcą czekać, zachęcamy do samodzielnych poszukiwań w obrębie tego tekstu na https://www.ibo.org/ lub https://pl.wikipedia.org/wiki/International_Baccalaureate!

Do zobaczenia w kolejnym odcinku 🙂

 

MATURA MIĘDZYNARODOWA W STASZICU… ODCINEK 2!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress