Miłość mi wszystko wyjaśniła, czyli konkurs recytatorski z okazji 102. rocznicy urodzin Papieża Polaka

NewsyMożliwość komentowania Miłość mi wszystko wyjaśniła, czyli konkurs recytatorski z okazji 102. rocznicy urodzin Papieża Polaka została wyłączona

Dnia 18 maja – w przypadającą właśnie w ten dzień 102. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – w naszej szkole odbył się II Rejonowy Konkurs Recytatorski Twórczości Literackiej Karola Wojtyły św. Jana Pawła II dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Celem konkursu było ukazanie bogactwa osobowości Papieża Polaka przez obcowanie z jego twórczością literacką i jej wartościami etycznymi, dzielenie się umiejętnościami recytatorskimi i talentem oratorskim oraz uwrażliwienie na kulturę żywego słowa…

Tematem konkursu był cytat z jednego z wierszy pochodzącego z tomiku „Pieśń o Bogu ukrytym” – „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

„Ludzi fascynuje to, że papież Jan Paweł II – będąc kapłanem – był również poetą. Spotkanie się w jednej osobowości tych dwóch powołań odbierane jest w czasach zsekularyzowanej kultury współczesnej jako coś zaskakującego. Dosyć powszechnie bowiem utrwaliło się przekonanie, że religia i sztuka należą do dwóch odrębnych z pozoru, dziś niezależnych porządków:”sacrum” i „profanum”- napisał poeta i publicysta Marek Skwarnicki w słowie wstępnym do pierwszego wydania „Poezji i dramatów” K. Wojtyły. I dodał, że „lektura tych tekstów wymaga od nas osobistego wysiłku umysłowego i duchowego, niejako współpracy z Autorem w odkrywaniu, poznawaniu, i adorowaniu tajemnicy związków człowieka z Bogiem i świata natury z Nieskończonością.”

Dzięki młodym i utalentowanym recytatorom z Sosnowca i okolic – z Czeladzi, Mysłowic, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Przeczyc, Bukowna i Jaworzna, mogliśmy doświadczyć tej tajemnicy spotkania ze Słowem…

27 uczestników z 10 szkół podstawowych mówiło z pamięci wybrany przez siebie tekst poetycki. W skład jury weszli zarówno profesorowie, jak i pełnoletni uczniowie naszej szkoły: pan prof. Jacek Bajer, pani prof. Agata Kaczyńska, pani prof. Barbara Podgórska, tegoroczne absolwentki Staszica: Zuzanna Ciołczyk, Weronika Wołek oraz uczennica klasy III – Natalia Piasecka.

Przesłuchania odbyły się w pięknie przygotowanej i nowocześnie wyposażonej szkolnej bibliotece. Prawdziwie „mistyczna”aura wokół konkursu, talent oratorski i aktorski uczestników sprawiły, że każda z osób zaprezentowała utwór Wojtyły – Jana Pawła II, w jedyny i niepowtarzalny sposób – z ogromną dbałością o wyraz artystyczny, właściwą intonację oraz interpretację tekstu.

W trakcie każdego występu jury przyznawało punkty w czterech kategoriach. Maksymalnie można było uzyskać 20 punktów.

W czasie podliczania punktów przez jurorów Weronika Wołek – nasza utalentowana artystycznie absolwentka – zagrała i zaśpiewała przy akompaniamencie altówki utwór „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Wystąpienie Weroniki wzbudziło ogromny zachwyt widowni, a oklaskom nie było końca:)

W organizacji przebiegu konkursu dużą rolę odegrała również pomoc naszych uczniów – Emilki Nyk, Marty Bińkowskiej, Julii Surmackiej z kl. III c, Błażeja Galusa z Id, którzy nie tylko przygotowali dekorację, ale też pełnili rolę przewodników naszych gości, po szkole.

I miejsce w tegorocznym konkursie recytatorskim, poświęconym twórczości literackiej Papieża Polaka, zajęła Karolina Sierakowska, uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie.

II miejsce – Zuzanna Szpilarewicz, również uczennica klasy siódmej SP w Jaworznie

III miejsce zajęła szóstoklasistka – Emilia Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymały:
Iga Szczęśniak – uczennica klasy szóstej SP nr 6 w Sosnowcu
Alicja Matuszczyk – uczennica klasy siódmej SP nr 6 w Sosnowcu
Hanna Matusewicz – uczennica klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Marii Skłodowskiej Curie w Sosnowcu.

Zwyciężczynie tegorocznej edycji konkursu otrzymały dyplomy za zdobyte miejsca i wyróżnienia oraz nagrody, pozostali uczestnicy – dyplomy za udział.
Podziękowania za przygotowanie uczniów do recytacji otrzymali wszyscy Opiekunowie, którzy byli obecni także podczas przesłuchania swoich uczniów.

W sposób szczególny pragniemy podziękować pani Anecie Wilczyńskiej, pani Ewie Matysek, pani Joannie Błażusiak-Dudale oraz pani Agnieszce Ubowskiej.

Już teraz organizatorki konkursu zapraszają za rok, do kolejnej, III edycji!
Tegorocznym wykonawcom i koneserom twórczości literackiej Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II oraz ich opiekunom GRATULUJEMY i składamy serdeczne PODZIĘKOWANIA!!!

Anna Matusewicz
Barbara Podgórska

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.