Młodzież Klubu PTTK Staszica podbija szczyty Beskidu Małego

NewsyMożliwość komentowania Młodzież Klubu PTTK Staszica podbija szczyty Beskidu Małego została wyłączona

W ostatni weekend ruszył w góry Klub PTTK Staszica – nowa inicjatywa zrzeszająca ponad dwudziestu uczniów chcących chodzić w góry i dowiedzieć się przy okazji więcej o turystyce górskiej, regionie, kulturze i przyrodzie górskiej.

7 października 2023 jedenastu osobom z Klubu udało się przejść blisko 24 kilometry po Beskidzie Małym. Pojechaliśmy pociągiem do Wilkowic-Bystrej. Stamtąd przeszliśmy czarnym szlakiem do Chatki pod Rogaczem, skąd rozpościerał się przepiękny widok na Bielsko-Białą i masyw Skrzycznego. Podejście nie należało do najłatwiejszych, ale chwila odpoczynku w przepięknej okolicy naładowała nas nową energią i ruszyliśmy dalej w kierunku Magurki Wilkowickiej. Stamtąd rozpoczęliśmy atak szczytowy na Czupel – najwyższy szczytu Beskidu Małego. Po osiągnięciu pułapu 930 m n.p.m. i wbiciu pieczątek świadczących o dotarciu do jednego ze szczytów Korony Gór Polski (nadal mowa o Czuplu) podnieśliśmy szczyt góry o kilka wielkich kamieni i usatysfakcjonowani zaczęliśmy schodzić w dół. Dwie i pół godziny później byliśmy już na stacji, czekając na pociąg powrotny.

Wycieczka zakończyła się nie tylko zdobyciem trzech szczytów Beskidu Małego (Rogacz 828m n.p.m., Magurka Wilkowicka 909m n.p.m. i Czupel 930m n.p.m.), ale też wizytą na Skale Czarownic, nawiązaniem nowych znajomości, dobrymi nastrojami, dotlenieniem i przetestowaniem swojej kondycji. Młodzież miała okazję wyjść mocno ze swojej strefy komfortu weekendowego i wyprowadzić mózg na spacer – który po takim wysiłku dużo chętniej wrócił do szkolnych aktywności.

Pobyt na łonie przyrody i wysiłek fizyczny to najbardziej naturalne sposoby wspierania zdrowia psychicznego, jakie istnieją. Dodatkowo uczestników wyprawy wspierał pies terapeutyczny Bella, która pomagała im w budowaniu poczucia odpowiedzialności i w przyjemnym spędzeniu tego czasu.

Już niebawem kolejna wyprawa Klubu, tym razem dwudniowa, do Międzybrodzia Bialskiego. W planach jest zdobycie Kiczery, Góry Żar, Gaików, Groniczków i Hrobaczej Łąki.

Opiekunką klubu jest dr Olga Knapek – psycholożka szkolna. Jeśli chcesz dołączyć – napisz wiadomość przez dziennik.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.