Na koncercie w Filharmonii

NewsyMożliwość komentowania Na koncercie w Filharmonii została wyłączona

1 października w przededniu inauguracji XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a zarazem w Światowym Dniu Muzyki 22 uczniów z klas Ia, IIIc i IIIh wraz z nauczycielkami – Sławomirą Dziewięcką i Moniką Karlik wzięło udział w wyjątkowym koncercie w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Skoro Konkurs Chopinowski tuż, tuż w programie koncertu znalazło się arcydzieło Mistrza – II Koncert fortepianowy f – moll i to w znakomitym wykonaniu profesora Akademii Muzycznej w Katowicach Zbigniewa Raubo i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jaroslava Shemeta. Na bis solista zaprezentował Balladę g – moll oczywiście Fryderyka Chopina.
Po przerwie wysłuchaliśmy dwóch utworów Claude’a Debuussy’ego. Najpierw zabrzmiało Preludium do Popołudnia Fauna, jedna z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych kompozycji orkiestralnych tego twórcy. Koncert zwieńczył kolejny utwór Debussy’ego La mer.

Wszyscy byliśmy zachwyceni. Chopin olśniewał zarówno liryzmem jak i romantyczną ekspresją, a wirtuozowskie wykonanie oddało chopinowską duszę. Zaś Debussy … Doszliśmy do zgodnego wniosku, że jak każdy geniusz wyprzedził swoją epokę i pod koniec XIX wieku pisał muzykę, która współcześnie z powodzeniem mogłaby robić karierę jako muzyka filmowa.

Podobało nam się tak bardzo, że już planujemy kolejną wizytę, może tym razem w Operze Bytomskiej …