DZIEŃ 1.
W sobotę 9 listopada dla uczniów grup humanistycznych rozpoczęła się sześciodniowa podróż śladami kultury antycznej! Trzydziestoosobowa ekipa stawiła się o 4:00 rano na katowickim lotnisku, aby wyruszyć do Aten. Po porannym spacerze słonecznymi ulicami stolicy ojczyzny Homera udaliśmy się na Akropol, który zachwycił nas swoją 2500-letnią historią. Od samego początku Grecja oczarowała nas nie tylko architekturą, ale także pyszną kuchnią.
DZIEŃ 2.
Dzień rozpoczęliśmy od spaceru po malowniczym Ogrodzie Narodowym, by następnie udać się na Stadion Panateński, który był metą tegorocznego Maratonu Ateńskiego. To właśnie w tym miejscu w 1896 roku odbyła się pierwsza nowożytna olimpiada. Następnie udaliśmy się na Aeropag – wzgórze, na którym obradowała rada ateńska. Wąskie uliczki miasta doprowadziły nas do Anafiotiki – małej i urokliwej dzielnicy w centrum Aten. Po zachodzie słońca wspięliśmy się na wzgórze Lycabettus, by ze znajdującego się na nim tarasu widokowego podziwiać zapierającą dech w piersiach nocną panoramę miasta. Wieczór zakończył się integracyjnym spotkaniem przy bingo.
DZIEŃ 3.
Po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z pierwszego miejsca noclegu i udaliśmy się do Hotelu Adams, dysponującego znajdującym się na dachu tarasem widokowym, z którego roztacza się zniewalający widok na znajdujący się 800 metrów dalej Akropol. Przed południem odwiedziliśmy Muzeum Akropolu, by z bliska przyjrzeć się antycznym eksponatom, w tym imponującym kariatydom. Następnie zwiedziliśmy Agorę Ateńską. Największe wrażenie zrobiła na nas świetnie zachowana Świątynia Aresa. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia był wieczorny spacer po marinie jachtowej w Pireusie.
DZIEŃ 4.
Nawet na południu Europy nie zawsze świeci słońce. We wtorek Ateny przywitały nas deszczem, ale nie przeszkodziło nam to rozpocząć dnia od spaceru po plaży Kalamaki. Jeszcze przed obiadem przewidziany został czas na zakup pamiątek w znajdującej się u stóp Akropolu dzielnicy Plaka. Czymże byłaby prawdziwie humanistyczna podróż bez czasu na lekturę. Na tarasie widokowym, z którego roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na historyczną część miasta, odbyło się specjalne spotkanie Staszicowskiego Klubu Czytelniczego. Rozmowa dotyczyła opowiadania „Galatea”Madeline Miller – autorki bestsellerowej powieści „Pieśń o Achillesie”, którą omawiać będziemy już w 2025 roku. „Galatea” – współczesna reinterpretacja greckiego mitu o Pigmalionie – stała się pretekstem do ożywionej dyskusji na temat roli artysty, emancypacji oraz pozycji kobiet w społeczeństwie. Popołudniu odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Archeologiczne – jedną z najważniejszych tego typu instytucji na świecie, w której oglądać można m.in. słynną Maskę Agamemnona. Dzień zakończyliśmy wizytą w oceanarium XPLOR, w którym mogliśmy zanurzyć się w świat morskich głębin i podziwiać najrzadsze okazy ryb.
DZIEŃ 5.
O poranku wyruszyliśmy do portu w Pireusie, gdzie weszliśmy na pokład statku Antygona. Jednostka zabrała nas w półtoragodzinny rejs na oddaloną o niespełna 30 km od Aten Eginę – wyspę słynąca z pistacji i zatok z lazurową wodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w lokalnym Muzeum Archeologicznym, a następnie udaliśmy się do ruin antycznej Świątyni Apollina. Naszej uwadze nie umknął znajdujący się nad samym morzem zabytkowy Kościół Panagitsa, będący wizytówką miasta. Spacerując po urokliwych uliczkach, zachwycaliśmy się pięknem greckiej architektury i chłonęliśmy wyspiarski klimat. Wizyta w Eginie nie obyłaby się bez skosztowania lokalnego przysmaku, dlatego wszyscy zostaliśmy obdarowani pistacjami i kremem orzechowym. Ze smutkiem opuszczaliśmy wyspę żegnani przez odbijające się w tafli Morza Egejskiego promienie zachodzącego słońca.
DZIEŃ 6.
Staszicowska podróż śladami kultury antycznej dobiegła końca. W czwartkowy poranek, zanim wyruszyliśmy na lotnisko, udaliśmy się jeszcze do znajdującej się nieopodal naszego hotelu Świątyni Zeusa Olimpijskiego, którą wzniesiono w VI w. p.n.e. Przyszedł także czas na ostatnie grupowe zdjęcie, które wykonaliśmy pod Łukiem Hadriana. Pożegnalny spacer po mieście był ostatnią szansą na zakup pamiątek.
Będące kolebką europejskiej cywilizacji Ateny zrobiły na nas wszystkich ogromne wrażenie. Właściwie na każdym kroku mogliśmy obcować z kilkutysięczną historią i tradycją.Dziękujemy biuru podróży Qbatour za zorganizowanie niemal tygodniowej wyprawy do ojczyzny Homera, która z całą pewnością pozostanie na bardzo długo w naszej pamięci!
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.