Nasze wolontariuszki na inauguracji programu Caritas

NewsyMożliwość komentowania Nasze wolontariuszki na inauguracji programu Caritas została wyłączona

Dnia 2 października nasze wolontariuszki wraz z koordynatorką panią Anną Matusewicz uczestniczyły w uroczystej inauguracji XIII edycji całorocznego programu Caritas „Młodzi Jałmużnicy w sali widowiskowo-koncertowej „Muza” w Sosnowcu.

W naszym liceum od wielu lat działa Szkolne Koło Caritasktórego skład stanowią w dużej mierze członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu. W ciągu niemal całego roku szkolnego,nasi uczniowie chętnie angażują się w liczne akcje pomocy: zbiórki żywności w szkołach, zbiórki żywności na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Chętnie odwiedzają świetlice środowiskowe, pełniąc funkcję korepetytorów i animatorów zabaw dla dzieci.

Dziś rozpoczynamy wspólną podróż ku niesamowitym celom i wyzwaniom, jakie przed Wami stoją jako wolontariuszami. Jesteśmy tu, aby wyrazić ogromną wdzięczność za Waszą gotowość do oddania swego czasu, energii i serca dla naszej wspólnej misji – powiedział, obecny na uroczystości ks. Przemysław Szot, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Nasze wolontariuszki i uczestniczki inauguracji: Magdalena Góralczyk, Antonina Giża, Zuzanna Łatka i Zuzanna Hudecka, mimo że uczą się dopiero w pierwszej klasie, jednak mają już za sobą doświadczenie w bezinteresownej pomocy na rzecz ubogich i potrzebujących. Z dużą ochotą i nowymi pomysłami zamierzają kontynuować realizację programu „Młodzi Jałmużnicy” w swojej obecnej szkole.

Podczas uroczystego spotkania w Muzie, wolontariusze z różnych szkół naszej diecezji, mogli wysłuchać wykładu pani psycholog Klaudii Kimel, na temat fonoholizmu, czyli uzależnienia od korzystania z telefonów komórkowych. Podkreśliła, że, o ile telefon zbliża do siebie osoby, które są fizycznie od siebie daleko, to zdecydowanie oddala od siebie osoby, które fizycznie są blisko siebie. Na zakończenie swojej prelekcji zwróciła uwagę, że uzależnienie od telefonu to realny problem, ale można go zrozumieć i pokonać. Zachęciła obecną młodzież do podejmowania kroków w kierunku zdrowszego i bardziej zrównoważonego korzystania z technologii oraz do budowania zdrowszych relacji interpersonalnych.

Dawid Tomala – mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, był kolejnym gościem zaproszonym na spotkanie inauguracyjne programu Caritas. Pan Dawid Tomala dał się poznać nie tylko jako utalentowany sportowiec, ale także osoba o wielkim sercu. W trakcie spotkania podzielił się swoją historią, opowiedział o treningach, pracy nad sobą i dążeniu do osiągnięcia celu, do którego potrzebne są zdyscyplinowanie, wytrwałość i poświęcenie. Nie zabrakło również i osobistego świadectwa wiary w Boga i we własne możliwości. Z pewnością to spotkanie, pozostanie na długo w naszejpamięci, inspirując do działania i dążenia do osiągnięcia własnych celów.

Wolontariuszkom i wolontariuszom z naszej szkoły życzymy niesłabnącej pasji pomagania!:)