Nasze wolontariuszki na inauguracji projektu Caritas

NewsyMożliwość komentowania Nasze wolontariuszki na inauguracji projektu Caritas została wyłączona

Przedstawicielki nowego Samorządu Szkolnego Klubu Wolontariatu – Weronika Pluskota i Izabela Dziubekz kl. IIb wraz z opiekunką – panią Anną Matusewicz, uczestniczyły w uroczystej inauguracji XI edycji projektu „Młodzi Jałmużnicy”, zorganizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Tegoroczne spotkanie odbyło się 5 października w Sosnowieckiej MUZIE i zgromadziło uczniów – wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Warto podkreślić, że w naszej diecezji, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, działa ponad 1600 wolontariuszy, zrzeszonych w 90 placówkach szkolnych.

Jak wiemy i nasi uczniowie – wolontariusze mają na swoim koncie spore osiągnięcia, takie jak np.udział w wielu zbiórkach żywności dla najbardziej potrzebujących, w warsztatach, międzyszkolnych spotkaniach integracyjnych, Dniu Dobra Caritas itp.
Wśród zaproszonych gości obecnych na uroczystości byli m.in. bp Grzegorz Kaszak, Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Wojciech Skrzydło – dyrektor Auchan Sosnowiec oraz ks. Przemysław Szot – dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Głównym koordynatorem projektu „Młodzi Jałmużnicy” oraz prowadzącym inaugurację był ks. Łukasz Gładki – wicedyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej i diecezjalny opiekun Szkolnych Kół Caritas. Ks. Gładki zwrócił się do wolontariuszy:
– Kiedy patrzę, jak wielkie zasoby miłości w Was drzemią, jestem spokojny o naszą przyszłość. To Wy jesteście bowiem „znakiem nadziei w naszych czasach”. Nie sposób wyrazić wdzięczności za każde otwarte serce. Za każde otwarte przez Was drzwi. Dzieł przez Was podejmowanych nie da się zważyć, ani zmierzyć…

Słowa uznania dla wolontariuszy wyraził także bp Kaszak:

– Z serca dziękuję wszystkim naszym, wspaniałym wolontariuszom i opiekunom Szkolnych Kół Caritas. To, co robią, jest bardzo ważne, bo daje świadomość, że jest ktoś obok nas, kto nam pomoże, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. O ogromie pracy naszych wolontariuszy świadczą liczby: nasza Caritas zebrała 700 ton żywności o wartości ok. 7 mln zł. Z tej pomocy skorzystało 33 tys. osób.

Uczestnicy inauguracji XI edycji „Młodych Jałmużników” mieli okazję spotkać osadzonych, którzy przybyli z Zakładu Karnego w Wojkowicach w towarzystwie swojego kapelana – ks. Rafała Madeja. Jeden z więźniów dał świadectwo o swoim życiu: o błędach, za które trafił „za kratki” oraz o drodze nawrócenia, na której na nowo odnalazł Boga i samego siebie.

Świadectwo było przeplatane grą i śpiewem zespołu złożonego z więźniów Zakładu Karnego w Wojkowicach. Na uczestników wydarzenia czekała jeszcze jedna niespodzianka: odwiedziny oddziału Sił Antyterrorystycznych, których można było podziwiać w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu.