Nasze Wolontariuszki na warsztatach z komunikacji migowej i coachingowej

NewsyMożliwość komentowania Nasze Wolontariuszki na warsztatach z komunikacji migowej i coachingowej została wyłączona

Dnia 16 marca wolontariuszki z klas I i II – Marysia Niedbała, Sara Węgrzynowicz, Zuzia Wojtynek i Ola Osuch – wraz z koordynatorką wzięły udział w warsztatach z komunikacji za pomocą języka migowego oraz stylu komunikacji opartej na coachingu. Cykliczne spotkania o charakterze edukacyjno-artystycznym realizowane są w ramach całorocznego projektu „Młodzi Jałmużnicy”.

Podczas prelekcji nt. „Coachingowego stylu komunikacji w świecie wolontariusza”, wygłoszonej przez panią Annę Szkutnik – nauczycielkę filozofii, absolwentkę Akademii Profesjonalnego Coachingu, wolontariusze poznali elementy procesu komunikacji opartej na coachingu, tj. przekazywanie informacji zwrotnej, aktywne słuchania, zadawanie pytań, stawianie wyzwań, wyznaczanie kolejnych kroków w rozwoju i nauce, tworzenie sytuacji, w której można się uczyć oraz oferowanie wsparcia na każdym etapie rozwoju. Młodzi Jałmużnicy poznali również wartość ciszy oraz otwartości na drugą osobę w postawie zaangażowania i aktywnego słuchania. Podczas prelekcji był czas na dialog, wolontariusze chętnie wymieniali się spostrzeżeniami na temat nowo poznanych treści, gdyż najważniejszymi elementami w procesie coachingu jest autorefleksja i aktywne zadawanie pytań.

W części drugiej warsztatów, którą poprowadzili ks. Michał Surma – Diecezjalny Duszpasterz Głuchoniemych oraz ks. Łukasz Pisz – mgr teologii i dr prawa kanonicznego, wolontariusze mogli bliżej poznać dwa języki migowe: alfabetyczny oraz ideograficzny, oparty na nauce pokazywania gotowych pojęć. Bardzo cenne były otrzymane wskazówki, jak nawiązać kontakt z osobą głuchoniemą, jak się zachowywać, i jak mówić, a także że nie należy bać się rozmowy z kimś, kto źle słyszy lub nie słyszy. Najważniejsze jest przyjazne zachowanie, życzliwość, chęć rozmowy, spokój i wytrwałość, które mają nieocenioną wartość dla osoby niesłyszącej, która, jak każdy, potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi.

Zdobyte umiejętności Młodzi Jałmużnicy będą mogli zastosować w codziennym życiu oraz realizując swoją misję w działalności charytatywnej.