NAUKI ŚCISŁE PO ANGIELSKU, CZYLI „GUMISIE” W AKCJI!

NewsyMożliwość komentowania NAUKI ŚCISŁE PO ANGIELSKU, CZYLI „GUMISIE” W AKCJI! została wyłączona

W ostatnim dniu Festiwalu Języków Obcych, w piątek 16 lutego, „szóstka” wszechstronnie uzdolnionych uczniów naszego Gimnazjum wyruszyła z p. Prof. Moniką Karlik do I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. W jakim celu?

Otóż, jak co rok, zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w wyjątkowo trudnym, ale jakże interesującym konkursie – Regionalnym Konkursie Zadań Interdyscyplinarnych w Języku Angielskim im. Marii Goeppert – Mayer „I Ty możesz zostać noblistą”, skierowanym do uczniów klas trzecich gimnazjum. W tym roku odbyła się VIII edycja Konkursu.

Dwie drużyny z klasy 3 GA w składzie: Izabela Wyderka, Grzegorz Mazur i Stanisław Kosmala oraz Dominika Denisz, Piotr Kwapień i Filip Głowacki walczyły naprawdę dzielnie, a konkurencja była w tym roku wyjątkowo mocna! Startowało 45 zespołów z całego województwa – my uzyskaliśmy 4 i 5 wynik. Brawo!

Już po raz szósty „Staszicaki” rywalizowały w Konkursie im. Marii Goeppert – Mayer, katowiczanki z urodzenia i noblistki w dziedzinie fizyki. Konkurs obejmuje zagadnienia z fizyki, matematyki, chemii, biologii oraz geografii, a smaczku dodaje mu fakt, że jest przeprowadzany w języku angielskim i ma charakter drużynowy. Liczy się w nim nie tylko szeroka wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych oraz świetna znajomość języka angielskiego (włącznie z terminologią naukową), ale również logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole. Słowem, zmagania oparte są w dużej mierze na idei dwujęzyczności oraz nauczaniu w oparciu o metodykę CLIL.

Zainteresowanym podajemy przykładowe zadania z tegorocznego testu konkursowego:
1. If no more solute can be dissolved in a solvent at a given temperature then the solution is called:
a) An Unstable Solution
b) A Real Solution
c) A Dispersed Solution
d) A Saturted Solution

2. How do enzymes catalyse reactions?
a) They change kinetic energy into reaction energy.
b) They change potential energy to kinetic energy.
c) They change the activation energy.
d) They decrease the reaction energy and increase the activation energy.

3. A person with a serious disease is given an X-ray examination. Four radiologists examine each X-ray independently. If each specialist can detect a disease with 80% accuracy, what is the probability that at least one of them will dignose the patient correctly?
a) 0.998 b) 0.01 c) 0.25 d) 0.8

Konkursowi towarzyszył Festiwal Nauki, podczas którego uczniowie mogli wysłuchać prelekcji z zakresu fizyki jądrowej. Jednak w tym roku największym zaskoczeniem była symulacja procesu rozszczepienia jądra atomowego uranu w wykonaniu wszystkich (ponad stu dwudziestu) uczestników konkursu w roli protonów i neutronów!

Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym Gimnazjalistom z klasy 3 GA oraz ich nauczycielom! CONGRATS, GUYS! BILINGUALISM RULES! DWUJĘZYCZNOŚĆ TO JEST TO!

Relacjonowała inspiratorka konkursowych zmagań: Monika Karlik

P. S. Uczniów, którzy chcieliby otrzymać przykładowy test konkursowy, aby sprawdzić swoje umiejętności, zachęcam do kontaktu przez nasz dziennik.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.