NEWSY Z BIBLIOTEKI CZ. 6 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

NewsyMożliwość komentowania NEWSY Z BIBLIOTEKI CZ. 6 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich została wyłączona

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uroczystość – jakże ważna dla wszystkich wielbicieli książek – jest obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie od 1995 roku. Co roku odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkania autorskie z pisarzami oraz oczywiście można kupować książki w promocyjnych cenach.

Pomysł organizacji Dnia Książki powstał w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Płeć piękna w podziękowaniu odwzajemnia się mężczyznom książkowymi podarunkami.

23 kwietnia – symboliczna data

23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tego dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.

„Mała książka – wielki człowiek”

Od 2017 roku w Polsce, celem krzewienia czytelnictwa od najmłodszych lat, prowadzona jest kampania skierowana do najmłodszych czytelników. Maluchy dostają w prezencie różne książki, które mają je zachęcić do czytania, co jednocześnie wywiera pozytywny efekt na rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci a przy okazji rozwija słownictwo i rozbudza zainteresowania. Przez pierwsze trzy lata kampanii rozdano ponad dwa miliony bezpłatnych książek!

Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do biblioteki szkolnej nie tylko w tym szczególnym dniu (w tym roku to sobota!), ale w każdym innym. Lektury, ale też inne ciekawe książki „czekają” na swych czytelników!