„Nie ma Wolności bez Solidarności” – 40. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

NewsyMożliwość komentowania „Nie ma Wolności bez Solidarności” – 40. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. została wyłączona

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski w swym przemówieniu telewizyjnym ogłosił w Polsce stan wojenny. Polscy komuniści wspólnie z towarzyszami radzieckimi chcieli w ten sposób zniszczyć społeczny, spontaniczny, pełen nadziei i optymizmu, patriotyczny ruch, którym był NSZZ Solidarność. Chcieli zabić ducha wolności, którego ten ruch w Polakach wyzwolił.

Ponieważ w tym roku przypada 40. rocznica tamtych wydarzeń, obchody są szczególnie wyraziste i staranne. Samorząd Uczniowski „Staszica” wraz z dużą grupą uczniów pod kierunkiem prof. Sławomiry Dziewięckiej także przygotował atrakcyjną i oryginalną formę obchodów. Oprócz prezentacji wyświetlanej na multimedialnym ekranie na szkolnym korytarzu, przygotowano szkolną rekonstrukcję historyczną.

Rzecz składała się z dwóch części:
Część 1: W czasie obydwu długich przerw „na dywaniku” na pierwszym piętrze z zaaranżowanego na lata 80. pokoju nadawało swój program „Radio Wolna Europa”. Były informacje o tym co naprawdę dzieje się w odciętej od świata Polsce i były oryginalne piosenki z magnetofonowej kasety nagrywane przez internowanych w Głogowie, Uhercach. Zabrzmiała m.in. „Zielona WRON-a”, „Generał Wojtek” i „Ostatnia szychta”.

Część 2: W czasie lekcji do klas wchodzili uczniowie doskonale wystylizowani na robotników lub inteligentów z lat 80. grający działaczy i działaczki Solidarności. Były ulotki, hasła, informacje i żarliwa agitacja.

W ślad za nimi podążali groźni funkcjonariusze UB … również doskonale wystylizowani. Oni również wchodzili do klas i w ich towarzystwie nie było przyjemnie. A wszystko z przymrużeniem oka, jak w filmie Barei.

Ta rekonstrukcja nie tylko upamiętniła tamte wydarzenia i pomogła uczniom zapamiętać najważniejsze fakty, ale i odtworzyła namiastkę tamtej atmosfery. Zarówno aktorzy, jak i szeroka widownia byli pod wrażeniem i treści i formy.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.