OLIWIA JURKOWSKA Z WIZYTĄ W CINiB-ie

NewsyMożliwość komentowania OLIWIA JURKOWSKA Z WIZYTĄ W CINiB-ie została wyłączona

Jedna z naszych 7 wspaniałych studentek Uniwersytetu Młodych Naukowców w ramach swych zajęć udała się z wizytą do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Oto jej relacja z odwiedzin tego wspaniałego miejsca:

CINiBA otwiera przed nami drzwi… nie tylko zdalnie

W ramach zajęć prowadzonych w Uniwersytecie Młodych Naukowców zostałam przydzielona do grupy, której tutorami są: dr Katarzyna Wyszyńska oraz dr Witold Marzęda. Spotkania z tutorami będą odbywać się raz w tygodniu. Tematem kolejnych zajęć będą zagadnienia dotyczące filozofii.
17.03.2021 r. w ramach nauki na Uniwersytecie Młodych Naukowców miałam okazję zwiedzić Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, która mieści się w Katowicach przy ul. Bankowej 11a. Moim przewodnikiem była Pani tutor – dr Katarzyna Wyszyńska, a także jedna z Pań pracujących w dziale promocji CINiB-y. W trakcie spotkania dowiedziałam się, że Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Biblioteka została otwarta dla użytkowników 27 września 2012 r. Centrum jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków informacji i zapewnia wsparcie dla edukacji, kultury i biznesu. CINiBA jest otwarta dla wszystkich czytelników, a korzystanie z jej zasobów jest bezpłatne. Znajdują się tam krajowe i światowe publikacje naukowe w postaci tradycyjnej i elektronicznej. Czytelnicy CINiB-y mają możliwość korzystania z ponad 850 tysięcy woluminów książek i czasopism, wzbogaconych o bazy danych, które są dostępne w bibliotece, a także zdalnie w dowolnym miejscu, po zalogowaniu do systemu. CINiBA udostępnia zbiory naukowe ze wszystkich dyscyplin wiedzy reprezentowanych w Uniwersytecie Śląskim i Ekonomicznym. Nowoczesny, wielokondygnacyjny budynek CINiB-y, zaprojektowany według światowych standardów, wywarł na mnie ogromne wrażenie. Miałam okazję poznać historię powstania tego ogromnego gmachu oraz zwiedzić jego wnętrza, a także poznać ciekawe rozwiązania, tj. windy dla książek oraz nowoczesne skanery.

Co ciekawe, w bibliotece znajdują się strefy tematyczne, jak np. strefa ciszy czy strefa wolnego dostępu. Dowiedziałam się również, że CINiBA jest miejscem wydarzeń edukacyjno-kulturalnych. Każdego roku w bibliotece odbywa się ok. 400 wydarzeń – konferencji, szkoleń, sympozjów, warsztatów, wystaw adresowanych do środowiska akademickiego, mieszkańców Katowic i całego regionu. Instytucja prowadzi również działalność dydaktyczną. Co prawda, w obecnych czasach wydarzenia te musiały zostać ograniczone, ale Centrum nadal rozwija swoją działalność w mediach społecznościowych i na stronie internetowej.

Muszę przyznać, że krótka wycieczka po tak ciekawym i nowoczesnym obiekcie bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że jako studentka Uniwersytetu Młodych Naukowców będę miała okazję częściej bywać w CINiB-ie.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.