OSTATNI DZWONEK ANNO DOMINI 2023 CZĘŚĆ I

NewsyMożliwość komentowania OSTATNI DZWONEK ANNO DOMINI 2023 CZĘŚĆ I została wyłączona

„Gdy przejdziesz próg

Jest tyle dróg

Co w świat prowadzą

I znasz

Sto mądrych rad

Co drogę w świat

Wybierać radzą

I wciąż

Ktoś mówi ci

Że właśnie w tym

Tkwi sprawy sedno

Byś mógł

Z tysiąca dróg

Wybrać tę jedną…”

Zanim nasi Absolwenci wybiorą tę jedną i właściwą drogę, którą będą przemierzać w przyszłości, 28 kwietnia 2023 roku uczestniczyli w uroczystości Ostatniego Dzwonka. Wraz z nimi świętowała to wydarzenie cała społeczność uczniowska naszego liceum, z Dyrekcją Szkoły, Gronem Pedagogicznym, Gośćmi Specjalnymi oraz Rodzicami! By uczcić zakończenie 4-letniej nauki naszych cudownych Absolwentów, mieliśmy zaszczyt  posłuchać wystąpień:

Pana Dyrektora Szkoły Grzegorza Walotka

Pani Profesor Barbary Strączek

Pani Poseł Barbary Dolniak, Pani Senator Joanny Sekuły oraz Pana Senatora Mateusza Bochenka

Pana Janusza Kubickiego – Prezesa Fundacji im. Stanisława Staszica

Przedstawicielek klas IV i ich młodszego kolegi z klasy III Jana Bały – Przewodniczącego SU.

Wystąpienia Szacownych Gości były niezwykle budujące i wzruszające, podkreślające moc i możliwości młodego człowieka w dzisiejszych czasach. A jak wielkie możliwości drzemią w naszych tegorocznych Absolwentach mogliśmy się przekonać w trakcie nagradzania Ich wieloma nagrodami fundacyjnymi oraz nagrodami specjalnymi, ufundowanymi przez Wielkich obecnych 28.04.2023 r. w naszej szkole:

Ks. Adama Bartkiewicza

Byłego długoletniego Dyrektora Liceum Staszica Tomasza Szyjkowskiego oraz byłą Panią Wicedyrektor Dorotę Gawron- Scheligę

Pana Profesora Karola Winiarskiego

Pana Michała Stępnia – dyrektora fabryki Timken Polska

Panią Senator Joannę Sekułę

Pana Marcina Nowaka – Prezesa AMMED i Fundatora Stypendium „Na start”

Panią Annę Kupkę – Przedstawicielkę KSSE

Pana Michała Grzyba oraz Pana Łukasza Pawłowskiego – Absolwentów „Stasia” z rocznika 2003

Poniżej zamieszczamy listę wszystkich nagrodzonych Absolwentów z rocznika 2023 nagrodami Fundacji im. Stanisława Staszica:

Medale dla wybitnych Absolwentów, dla najlepszych z najlepszych, czyli olimpijczyków i zawodników konkursów ogólnopolskich:

Zofia Stanek, Michał Toda, Krzysztof Ludwiczak, Krzysztof Piwkowski, Antoni Kiszka, Julia Bożyk, Emilia Andres, Filip Panas, Filip Zagała, Mikołaj Flak.

Od wielu lat Fundacja Szkolna im. Stanisława Staszica zgodnie z wolą patrona szkoły, który twierdził, że „głównym przeznaczeniem człowieka tej ziemi jest, aby dobrze czynił ludziom” wspiera uczniów w rozwijaniu zainteresowań i zdolności, pomaga w realizacji inicjatyw szkolnych, nagradza wyróżniających się uczniów.

Niezwykle cenionym wyróżnieniem w tradycji szkoły jest przyznawanie przez Fundację nagród uczniom – absolwentom, którzy okazali się najlepsi w różnych dziedzinach.

Najstarszą w historii liceum jest Nagroda imienia Romana Barańskiego.

Jest ona przyznawana dwóm absolwentom, którzy cechują się wysoką kulturą osobistą i spełniają co najmniej dwa spośród następujących wymagań:

 1. uczestnictwo w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej na szczeblu centralnym,
 2. uzyskanie przez 4 lata nauki świadectwa z wyróżnieniem,
 3. dwukrotne uczestnictwo w ostatnim etapie w okręgowej olimpiadzie przedmiotowej,
 4. osiągnięcie wybitnych wyników w sporcie (od szczebla wojewódzkiego),
 5. wyjątkowa aktywność społeczna na terenie szkoły lub poza nią,
 6. wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie nie związanej bezpośrednio z przedmiotem nauczania.

W tym roku Nagrodę imienia Romana Barańskiego dla Najlepszych Absolwentów otrzymali:

Antoni Kiszka i Krzysztof Ludwiczak

 

Nagroda im. Waldemara Zillingera dla najlepszego fizyka spośród abiturientów została ufundowana przez Absolwentów STASZICA z roku 1949 i 1973. Fundatorzy upamiętnili wybitnego nauczyciela fizyki i autora zbioru zadań z fizyki – podręcznika wznawianego wielokrotnie oraz długoletniego, cenionego Dyrektora Liceum im. Stanisława Staszica.

Nagrodę dla najlepszego fizyka otrzymał Artur Kubara z klasy 4d.

 

Celem nagrody im. Andrzeja Jagiełłowicza jest uhonorowanie Szkoły, w której kształciły się już trzy pokolenia rodu Jagiełłowiczów, i złożenie hołdu Profesorowi Adamowi Sochackiemu, który nauczał geografii.

W roku 2023 nagrodę – dla najlepszego geografa – otrzymali:

Jakub Synowiec z klasy 4a i Krzysztof Ludwiczak z klasy 4d.

Nagroda im. Jerzego Reflera dla najlepszego przyrodnika została ufundowana przez absolwenta „Staszica” z 1939 roku – prof. dr hab. Zbigniewa Zawadzkiego, wybitnego lekarza i naukowca. Fundator upamiętnił szkolnego kolegę – harcerza i utalentowanego artystę plastyka, który zginął, walcząc pod Tobrukiem w czasie II wojny światowej.

W 2023 roku nagrodę dla najlepszego przyrodnika otrzymał Paweł Hercog z klasy 4b.

Nagroda im. Stanisława Szczurowskiego jest przyznawana najlepszemu chemikowi. Fundator – doktor nauk medycznych Stanisław Szczurowski był absolwentem STASZICA z 1931 r. oraz znanym i szanowanym w Zagłębiu lekarzem.

Nagrodę dla najlepszego chemika otrzymał Michał Toda z klasy 4b.

Od dwutysięcznego roku przyznawana jest Nagroda im. Henryka Nowakowskiego dla najlepszego sportowca. Nagrodę ufundowała rodzina państwa Nowakowskich dla uczczenia pamięci seniora rodu – długoletniego nauczyciela wychowania fizycznego w STASZICU.

Nagrodę dla najlepszego sportowca uzyskała Aleksandra Wróbel z klasy 4b.

Nagrodę im. Violetty Piaseckiej otrzymuje najlepszy historyk i została ona ufundowana przez Jej Rodziców.

Nagrodę dla najlepszego historyka otrzymała Oliwia Oracz z klasy 4 c.

 

Jedną z najstarszych nagród fundacyjnych jest Nagroda im. Jerzego Horskiego – Absolwenta z dwudziestolecia międzywojennego – dla najlepszego polonisty.

 

Nagrodę tę otrzymała Zofia Stanek z klasy 4 c.

 

Od paru lat przyznawana jest Nagroda im. Stanisława Bomskiego – dla najlepszego matematyka. Idea nagrody to uhonorowanie pasji i osiągnięć ucznia w zakresie dziedziny królowej nauk oraz upamiętnienie świetnego nauczyciela przedmiotu w STASZICU – Pana Profesora Bomskiego.

Nagrodę otrzymał Krzysztof Piwkowski z klasy IV d

 

Nagroda ufundowana przez Rodziców Wojciecha Fularskiego upamiętnia ucznia i absolwenta naszego Liceum, którego zapamiętamy ze względu na zaangażowanie w różne sprawy szkolne, uśmiech i koleżeńskość. Laureat tej nagrody został wyłoniony w drodze głosowania przeprowadzonego wśród społeczności szkolnej.

Nagrodę imienia Wojciecha Fularskiego – za barwną osobowość, która wzbudza sympatię i szacunek – otrzymał Cyprian Cichoń z klasy 4b.

 

Oprócz nagród ufundowanych przez Szkolną Fundację nasi Absolwenci otrzymali szereg Nagród Specjalnych. Oto one:

 1. Dla wyjątkowo ofiarnego SPOŁECZNIKA: Natalia Piasecka, Julia Surmacka, Martyna Misiak. Nagroda ufundowana przez Fabrykę Timken Polska.
 2. Dla najlepszego ANGLISTY: Julia Bożyk, Antoni Kiszka, Krzysztof Ludwiczak. Nagroda ufundowana przez Panów Macieja Grzyba oraz Łukasza Pawłowskiego – Absolwentów sprzed 20 lat.
 3. Dla najlepszego DEBATOWICZA: Krzysztof Ludwiczak, Antoni Kiszka. Nagroda ufundowana przez profesora Karola Winiarskiego – nauczyciela historii.
 4. Dla wybitnego EKONOMISTY: Antoni Kiszka. Nagroda ufundowana przez KSSE.
 5. Dla PASJONATA WIEDZY O POLITYCE I ŚWIECIE: Zofia Stanek. Nagroda ufundowana przez profesora Karola Winiarskiego – nauczyciela historii.
 6. Dla osoby, która swój talent muzyczny pożytkowała dla szkoły: Nikola Słabosz. Nagroda ufundowana przez długoletniego dyrektora Liceum Staszica Tomasza Szyjkowskiego wraz z Wicedyrektorką Panią Dorotą Gawron-Scheligą.
 7. Dla NAJBARDZIEJ UCZYNNEGO I POMOCNEGO ABSOLWENTA, wyjątkowo dobrego człowieka wśród uczniów: Marta Bińkowska. Nagroda ufundowana przez Ks. Adama Bartkiewicza.
 8. Dla „CZŁOWIEKA TEATRU”: Natalia Piasecka. Nagroda ufundowana przez profesora Jerzego Wydmańskiego.
 9. Nagroda specjalna za działalność społeczną i obywatelską oraz niezwykle aktywne reprezentowanie szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta: Alicja Sikorska, Grzegorz Karpiński. Nagroda ufundowana przez Panią Senator Joannę Sekułę.
 10. Dla absolwenta z najwyższymi ocenami na świadectwie na ukończenie liceum: Kamila Guzik. Nagroda ufundowana przez Pana Dyrektora IV LO Grzegorza Walotka.

Ostatnim wyróżnieniem w trakcie trwania uroczystości było przyznanie stypendium ufundowanego przez AMMEGA BUSINESS SERVICES – reprezentowanego na gali przez Pana Prezesa Marcina Nowaka oraz SZKOLNĄ FUNDACJĘ IM. STANISŁAWA STASZICA z Prezesem Januszem Kubickim na czele.

Stypendium „Na start” otrzymał Krzysztof Ludwiczak!

Święto pożegnania najstarszych uczniów naszego Liceum nie mogłoby się odbyć bez perfekcyjnej oprawy muzyczno-wokalnej oraz pary świetnych prowadzących – Zuzanny Kołodziej i Jana Bały. Oprócz nagrodzonej Nikoli Słaboszna scenie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Antonina Karbownik, Alicja Wójcik, Dominika Trzebińska oraz wspaniały Staszic Band w składzie: Krzysztof Białczyk, Jakub Nurczyński, Iga Miklasińska, Marek Jędryszczak i Adam Kleszcz. DZIĘKUJEMY WAM Z CAŁEGO SERCA ZA WASZ PROFESJONALIZM!

Wisienką na torcie dla Absolwentów i wszystkich przybyłych na uroczystość Ostatniego Dzwonka był występ Antoniego Zimnala. Jego wykonanie utworu „My way” do tej pory jest w naszej pamięci i pozostanie na długo… Po słowach piosenki dedykowanej naszym Absolwentom „…bo przecież jest niejeden szlak, gdzie trudniej iść, lecz idąc tak, nie musisz brnąć w pochlebstwa dym i karku giąć przed byle kim, rozważ tę myśl, a potem idź, idź swoją drogą…” zapadła cisza, a po niej brawa!!!!!

Te brawa należą się też organizatorkom tej pięknej uroczystości – Paniom Profesorkom Agnieszce Charuzie- Siechowskiej, Katarzynie Nessing, Ewie Mróz oraz Panu Profesorowi Dariuszowi Kantorowi!!!

Cała rodzina Staszica serdecznie gratuluje wszystkim Absolwentom wspaniałych wyników i nagród oraz życzy Wam powodzenia na maturze, a po niej wyboru najlepszej z dróg w życiu osobistym i zawodowym!!!!

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress