PIĄTEK Z (IG)NOBLEM

NewsyMożliwość komentowania PIĄTEK Z (IG)NOBLEM została wyłączona

W ramach trwającego Festiwalu Nauk Przyrodniczych prof. Romuald Hassa zaprosił uczniów klas pierwszych liceum na spotkanie z Alfredem Noblem. Wykład w pierwszej części poświęcony był sylwetce sławnego naukowca, jednak słuchacze mogli poznać jego mniej znane, choć (a może nawet bardziej) ciekawe oblicze. Naturalną kontynuacją tematu była krótka część poświęcona Nagrodzie Nobla. W końcu wyjaśniła się tajemnica jej braku w dziedzinie matematyki!

Garść ciekawostek dotyczących laureatów Nagrody Nobla stanowiła pomost do trzeciej części wykładu poświęconej Nagrodzie IgNobla. Nagrodą tą czasopismo „Annals of Improbable Research” honoruje prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia”. Nazwa nagrody pochodzi od angielskiego słowa „ignoble” – „niegodziwy” (w kontraście do słowa „noble” – „szlachetny” brzmiącego prawie identycznie, jak nazwisko bohatera wykładu).
Słuchacze mieli okazję zapoznać się z kilkoma pracami wyróżnionymi Nagrodą IgNobla za: 2015 – „opracowanie sposobu na odgotowanie jajka”; 2014 – „zmierzenie tarcia pomiędzy podeszwą buta a skórką banana oraz pomiędzy skórką banana a podłogą, w momencie gdy osoba staje na skórce od banana leżącej na podłodze” oraz „skrupulatne badania udowadniające, że psy załatwiające „potrzebę” preferują ustawianie swego ciała wzdłuż pola elektromagnetycznego Ziemi na linii północ-południe”; 2013 – „skonstruowanie urządzenia Speech Jammer, służącego do zakłócania mowy”; 2005 – „wynalezienie budzika, który ucieka i ukrywa się w czasie dzwonienia, dzięki czemu budzenie jest skuteczniejsze i daje w efekcie statystycznie dłuższy dzień pracy”; 2002 – „wyjaśnienie pochodzenia brudów w pępku”. Szczególne miejsce w gronie wyróżnionych naukowców zajmuje Andre Gejm, który w 2000 roku odebrał Nagrodę IgNobla za prace nad lewitacją latających żab w polu magnetycznym, a w 2010 roku Nagrodę Nobla za odkrycie grafenu.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress