PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI, CZYLI PASJONACI GEOGRAFII Z WIZYTĄ NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

NewsyMożliwość komentowania PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI, CZYLI PASJONACI GEOGRAFII Z WIZYTĄ NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM została wyłączona

2 i 3 listopada wybraliśmy się na warsztaty i wykłady geograficzne na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Celem naszej wyprawy było wzbogacenie wiedzy, zdobywanej na lekcjach geografii, potrzebnej do zdania egzaminu dojrzałości, ambitniej – do udziału w Olimpiadzie Geograficznej lub do bardziej przyziemnych uczniowskich sprawdzianów.

Dnia 2 listopada wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących rozpoznawania skał oraz właściwości minerałów. Naszą przygodę na WNoZ rozpoczęliśmy od zajęć praktycznych – rozpoznawania różnych rodzajów skał.

Mieliśmy możliwość dotykania, oglądania, wąchania, a oprócz tego samodzielnego sprawdzania odczynu poprzez reakcje skał z kwasami. Takie ćwiczenia pozwoliły zweryfikować wiedzę teoretyczną z praktyczną. Sprawdzianem naszych umiejętności było właściwe nazwanie okazów skał. Potrafiliśmy dopasować nazwy skał do okazów w grupie skał osadowych, magmowych i metamorficznych.

Następne zajęcia miały również charakter warsztatowy, jednak tym razem głównym punktem programu były minerały. Małe, duże, bezbarwne o różnorakich kształtach. Szczególną uwagę przyciągnął piryt w kształcie kostki, niczym znany nam z filmu „Transformers” sześcian, dający władzę nad życiem.
Na koniec dnia całą dotychczas zdobytą wiedzę mogliśmy podsumować zwiedzając znajdujące się na parterze Muzeum Geologiczne, gdzie mieliśmy okazje zobaczyć skamieniałości, meteoryty, modele dinozaurów i innych płazów. Utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą przeszłości geologicznej Ziemi oraz rodzajów skał. Ostania ekspozycja poświęcona była ewolucji człowieka, z modelami naszych bliskich przodków. Wizyta była niezwykle owocna – odbyliśmy aż pięć intensywnych zajęć.
Na tej geograficznej fali następnego dnia wybraliśmy się na WNoZ na kolejne zajęcia, tym razem wysłuchaliśmy 2 wykładów: Datowanie dziejów Ziemi oraz Wnętrze Ziemi.

Poznaliśmy historię datowania dziejów Ziemi, metody wykorzystywane do określania wieku skał, dowiedzieliśmy się, jak liczymy czas geologiczny. Następnie prowadzący zabrał nas w podróż do wnętrza Ziemi. Zajęcia były tak sugestywne, że naprawdę wydawało się, że ta niemożliwa podróż stała się rzeczywistością.

Rozszerzenie geograficzne

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress