PODRÓŻ W CZASIE, CZYLI NASZA SZKOŁA W ROKU 1898

NewsyMożliwość komentowania PODRÓŻ W CZASIE, CZYLI NASZA SZKOŁA W ROKU 1898 została wyłączona

Wszystkich pasjonatów historii, a szczególnie historii naszej szkoły, z pewnością zainteresuje pierwsza księga pamiątkowa Sosnowieckiej Szkoły Realnej wydana po pierwszych 4 latach jej funkcjonowania. Księga, napisana w języku rosyjskim, zawiera m.in. historię powstania szkoły, spis inwentarza, spis nauczycieli i obowiązujących przedmiotów oraz czarno-białe fotografie i ryciny.

Pierwsze z zamieszczonych w poniższej galerii zdjęć to strona tytułowa księgi z ozdobnym tytułem w języku rosyjskim. Kolejne przedstawia portret Henryka Dietla, niemieckiego przemysłowca i filantropa, do którego zasług należy utworzenie i wieloletnie utrzymywanie Sosnowieckiej Szkoły Realnej. Na pozostałych fotografiach możemy podziwiać neorenesansowy gmach szkoły (obecnie siedziba Sądu Okręgowego w Sosnowcu, ul. Żeromskiego 3), wnętrza, korytarze, sale lekcyjne, gabinet dyrektora oraz prawdziwą architektoniczną perełkę – zdobioną freskami aulę główną.

W poniższej galerii prezentujemy wybrane zdjęcia, a uczniów zainteresowanych przejrzeniem księgi pamiątkowej z lat 1894-1898 zapraszamy do biblioteki 🙂