PRO MEMORIA! STASZICACY NA WYCIECZCE EDUKACYJNEJ W MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

NewsyMożliwość komentowania PRO MEMORIA! STASZICACY NA WYCIECZCE EDUKACYJNEJ W MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU została wyłączona

Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau powinna stać się składnikiem kanonu edukacyjno-wychowawczego nie tylko Polaków! Dlaczego? Z szacunku dla ofiar totalitarnegosystemu oraz po to, aby pamięć o hitlerowskich zbrodniachprzetrwała i była ostrzeżeniem dla kolejnych pokoleń.Auschwitz bowiem „nie spadło z nieba”, to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Klasy 4c2 i 3a 6 października br. były na wycieczce edukacyjnej w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady w Oświęcimiu. Nie będziemy tu relacjonować przebiegu wizyty. W Muzeum Auschwitz-Birkenau po prostu choć raz w życiu trzeba być i zobaczyć na własne oczy miejsce ludobójstwa! Niech za komentarz posłużą słowa Zofii Nałkowskiej z „Medalionów”:

„Tak zamyślona i zrealizowana impreza była dziełem ludzi. Oni byli jej wykonawcami

i jej przedmiotem. Ludzie ludziom zgotowali ten los. […]Niewątpliwie byli to ludzie, którzy mogli to robić, ale robić tego nie musieli. Zawczasu jednak uczyniono wszystko, by wydobyć z nich i uruchomić te siły, które drzemią w podświadomości człowieka i które – nie zbudzone – mogłyby nigdy nie dojść do głosu. Nadzwyczaj staranna selekcja i dobrze obmyślane systemy wychowawcze dostarczyły tego jedynego w dziejach zespołu ludzkiego, który odegrał do końca wyznaczoną sobie rolę”.