Radośnie uczciliśmy Święto Niepodległości

NewsyMożliwość komentowania Radośnie uczciliśmy Święto Niepodległości została wyłączona

Telegramem Józefa Piłsudskiego notyfikującym powstanie państwa polskiego z dnia 16 listopada 1918 r. rozpoczęliśmy piątkową akademię z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Składała się ona z kilku części. W pierwszej, nawiązując do Narodowego Czytania postanowiliśmy urządzić staszicowskie czytanie „Przedwiośnia”. Wysłuchaliśmy trzech fragmentów powieści Stefana Źeromskiego w interpretacji pana dyrektora Grzegorza Walotka, pani profesor Anny Koniny oraz Janka Doromońca i Wojtka Starczewskiego. Następnie poznaliśmy wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego, który odbył się w ubiegły wtorek. Wzięły w nim udział reprezentacje wszystkich klas. Test, który przygotowała pani profesor Katarzyna Luksa sprawdzał naszą wiedzę z historii Polski lat 1918-2018. A oto nazwiska zwycięzców konkursu: 1miejsce Mateusz Maliszewski 3GC, 2 miejsce Maksymilian Szarek 3 GC, 3 miejsce Mateusz Kaszuba 3 GA; liceum: 1 miejsce Jan Doromoniec klasa 2BP2, 2 miejsce Jakub Wspaniały klasa 3BCH2, 3 miejsce Maciej Stanik kasa 1D.

Kolejną część akademii stanowił turniej inspirowany telewizyjnym programem Jaka to melodia, poprowadzony przez Olę Tokarz i Jakuba Szkutnika z klasy 2 BCh. W turnieju wzięły udział cztery trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne roczniki klas. Ich zadaniem było odgadnąć tytuły piosenek, których fragmenty w wersji instrumentalnej dało się słyszeć z głośników. Dodatkowe punkty można było zdobyć za informacje o usłyszanej piosence. Oczywiście pytania dotyczyły piosenek o charakterze patriotycznym, takich piosenek, które były świadectwem ważnych historycznych wydarzeń, narodowych powstań, wojny i okupacji, klęsk i zwycięstw. Turniej składał się z trzech rund, w dwóch pierwszych brały udział wszystkie drużyny, a do ostatniej przeszły tylko dwie. Ostatecznie zasłużone zwycięstwo odniosła drużyna klas pierwszych w składzie Piotr Ziobro, Kacper Bronikowski i Jędrzej Polak wszyscy z klasy 1B. Chłopcy zdobyli super atrakcyjną i niebanalną nagrodę: bony do salonów EMPIK ufundowane przez naszego głównego sponsora, czyli Radę Rodziców.

Tak jak w wersji telewizyjnej programu Jaka to melodia usłyszeliśmy też gwiazdy. Pierwszą był zorganizowany specjalnie na naszą uroczystość chór, który wykonał „Wizję szyldwacha”, jedną z najbardziej znanych piosenek kawaleryjskich, poświęconą 1 Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Druga gwiazda to nie chór, a chórek i to wyłącznie żeński, który zaśpiewał piosenkę mówiącą o kobiecych formacjach wojskowych, zatytułowaną „Hej panienki posłuchajcie”. Po zakończeniu zmagań turniejowych mieliśmy okazję posłuchać jeszcze jednego występu chóralnego. Tym razem panowie zaprezentowali się z powodzeniem w piosence „Kalina, malina”, popularnej zarówno wśród żołnierzy jak i wśród cywilów. Nie wiadomo też czy piosenka ta z koszar trafiła na biesiady, czy wręcz odwrotnie z wesel do koszar. Dla nas ważne było, że się podobała.

W czasie akademii sprawdzaliśmy także poziom … naszego patriotycznego wychowania. Posłużył nam do tego słynny wierszyk Władysława Bełzy pochodzący z drugiej połowy XIX wieku i zatytułowany „Katechizm polskiego dziecka”. Okazało się, że wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom wierszyk jest doskonale znany i dlatego sprawnie odpowiadaliśmy na pytania w nim zawarte.

Ponieważ świętowaliśmy urodziny naszej ojczyzny, to przyszedł też czas na prezenty – można chyba tak określić nasze rocznikowe śpiewanie piosenek patriotycznych.

Na początku października przedstawiciele klas wylosowali dla swoich roczników tytuły piosenek, których należało się nauczyć i wspólnie zaśpiewać podczas akademii. Aby uniknąć śpiewania dla śpiewania, ogłosiliśmy konkurs, kto najlepiej wykona piosenkę – prezent dla ojczyzny. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pan dyrektor Grzegorz Walotek, pani profesor Katarzyna Koprowska oraz pan profesor Romuald Hassa. Usłyszeliśmy: w wykonaniu gimnazjalistów piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”, uczniów klas pierwszych piosenkę „O mój rozmarynie”, klas drugich piosenkę „My, pierwsza brygada” i maturzystów, którzy zaśpiewali piosenkę „Szara piechota”. Jury miało, jak to określił pan profesor Hassa, trudny orzech do zgryzienia, bo wszystkie roczniki bardzo się zaangażowały i zaśpiewały pięknie, co podkreślił pan dyrektor Walotek, gratulując występów. Jednakże konkurs rządzi się swoimi prawami i koniec końców zwycięzcy zostali wyłonieni. Okazali się nimi uczniowie klas drugich, którym gratulujemy zasłużonego zwycięstwa.

W naszym piątkowym spotkaniu znalazło się po trochu historii, literatury, muzyki oraz sporo zabawy. Emocje towarzyszyły wszystkim do 11.11, czyli do symbolicznej godziny, kiedy to w tysiącach polskich szkół dokładnie w tym samym momencie ich uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście odśpiewali hymn naszego kraju, „Mazurek Dąbrowskiego”.
Pan dyrektor Walotek kończąc akademię, (którą prowadził nasz nowy samorząd Zuzia Karcz i Jakub Bąchor) podziękował jej organizatorkom paniom profesor Dziewięckiej oraz Żelechowskiej, a także wszystkim, którzy wzięli w niej udział i zadbali o jej oprawę muzyczną i plastyczną.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia przygotowanej przez Jakuba Lasotę z klasy 1A.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.