Rekonstrukcja historyczna w 230 rocznicę powstania kościuszkowskiego.

NewsyMożliwość komentowania Rekonstrukcja historyczna w 230 rocznicę powstania kościuszkowskiego. została wyłączona

24 marca 1794 roku, czyli równo 230 lat temu wybuchło powstanie kościuszkowskie.

Ponieważ raz na 10 lat zdarzają się takie „okrągłe” rocznice, dlatego uczniowie pod kierunkiem prof. Sławomiry Dziewięckiej postanowili to wydarzenie uczcić i starannie upamiętnić, tak by wiedza o tamtym patriotycznym zrywie odżyła.

Nasze obchody miały kilka elementów:

  • Najważniejszym elementem obchodów była szkolna rekonstrukcja pierwszych dni powstania. Grupa uczniów z klasy IIa wystylizowanych na Tadeusza Kościuszkę i Bartosza Głowackiego w towarzystwie żarliwych działaczek patriotycznych i świadomych narodowo chłopek odwiedzali kolejne klasy w trakcie 3,6 i 7 lekcji. Były przemówienia i agitacja, były informacje o przebiegu wydarzeń powstańczych, tak by wszyscy odnieśli wrażenie, że powstanie właśnie się zaczyna, a pełni wiary w zwycięstwo przywódcy i bojownicy nie tylko mówią o planach i ideach, ale relacjonują racławickie zwycięstwo. Były emocje, zaangażowanie, ale i delikatny uśmiech, subtelny i życzliwy dla przeszłości żart.  Wspominając historyczne wydarzenia wszyscy zarówno  dobrze się bawili, jak i z czułością myśleli o Polsce. W role Tadeusza Kościuszki wcielił się: Janek Gidmański, w rolę Bartosza Głowackiego – Wojtek Madej, szlachcianką patriotką była Emilka Ferdek, a świadomą narodowo chłopką – Emilka Gąsior.
  • W czasie długich przerw ogólnoszkolne chóralne śpiewanie przez młodzież patriotycznych pieśni, a konkretnie powstańczych krakowiaków –„Bartoszu, Bartoszu”, „ Dalej chłopcy bierzmy kosy”, „Pobudka Krakusów” zakończone „Rotą”. Pieśni śpiewał kilkudziesięcioosobowy chór złożony głównie z uczniów klas Ia i Ib nie licząc chętnie włączającej się do śpiewania licznie zgromadzonej publiczności. Chórem kierowały: Dominika Trzebińska i prof. Sławomira Dziewięcka
  • Prezentacje multimedialne na temat Tadeusza Kościuszki i Powstania Kościuszkowskiego na ekranie przy wejściu do szkoły w wykonaniu uczniów z klasy II e.

Tak oto po raz kolejny okazało się, że rocznicowe obchody nie muszą być nudne. Dodatkowo atrakcyjna forma angażująca dużą grupę młodzieży sprawiła, że patriotyczne treści dotarły do wielu młodych ludzi.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress