Rekonstrukcja Nocy listopadowej w ramach Staszicowskiego Festiwalu Humanistycznego

NewsyMożliwość komentowania Rekonstrukcja Nocy listopadowej w ramach Staszicowskiego Festiwalu Humanistycznego została wyłączona

29 listopada 1830 roku, czyli 192 lata temu w Warszawie wybuchło powstanie listopadowe.

Wprawdzie w tym roku rocznica wybuchu powstania nie jest „okrągła”, ale za to przypadła w czasie Staszicowskiego Festiwalu Humanistycznego (28 – 30 listopada). Dlatego uczniowie pod kierunkiem prof. Sławomiry Dziewięckiej postanowili tę rocznicę uczcić i starannie upamiętnić, tak by wiedza o tamtym patriotycznym zrywie odżyła.

Nasze obchody miały kilka elementów:

  • Najważniejszym elementem obchodów była szkolna rekonstrukcja Nocy listopadowej. Grupy uczniów z klasy Ia i Id wystylizowanych na podchorążych i młodych romantycznych inteligentów w towarzystwie żarliwych działaczek patriotycznych odwiedzali kolejne klasy w trakcie 4 i 5 lekcji. Były przemówienia i agitacja, były informacje o przebiegu wydarzeń powstańczych, wszyscy mieli odnieść wrażenie, że powstanie właśnie się zaczyna, a pełni wiary w zwycięstwo młodzi ludzie idą na Konstantego, na Arsenał, na zbiórkę pod pomnikiem Sobieskiego na Agrykoli,  że na Solcu i na Dzikiej właśnie wybuchły pożary. Były emocje, zaangażowanie, ale i delikatny uśmiech, subtelny i życzliwy dla przeszłości żart.  Wspominając historyczne wydarzenia wszyscy zarówno  dobrze się bawili, jak i z czułością myśleli o Polsce. W role podchorążych i romantycznych patriotek wcielili się: Janek Gidmański, Bartek Kowalski, Wojtek Madej, Michasia Ludwig, Emilka Ferdek, Emilka Gąsior, Wiktor Pawłowski, Wojtek Juda, Antek Krzyżek.
  • W czasie długich przerw ogólnoszkolne chóralne śpiewanie przez młodzież patriotycznych pieśni –„Warszawianka 1831”, „Gdy naród do boju”,” Dalej bracia do bułata”, „Rota”. Pieśni śpiewał kilkudziesięcioosobowy chór złożony głównie z uczniów klasy Ie nie licząc chętnie włączającej się do śpiewania publiczności. Chórem kierowali: Dominika Trzebińska, Krzysztof Białczyk i Kuba Noryński z klasy IIa.
  • Prezentacja multimedialna na temat Powstania listopadowego na ekranie przy wejściu do szkoły w wykonaniu uczniów z klasy IIa.

Tak oto po raz kolejny okazało się, że rocznicowe obchody nie muszą być nudne. Dodatkowo atrakcyjna forma angażująca dużą grupę młodzieży sprawiła, że patriotyczne treści dotarły do wielu młodych ludzi.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.