RELACJA Z WIZYTY W HOSPICJUM W SOSNOWCU

NewsyMożliwość komentowania RELACJA Z WIZYTY W HOSPICJUM W SOSNOWCU została wyłączona

„Hospicjum jest pomostem łączącym ziemię z niebem…”

Dnia 16 stycznia pod opieką pani prof. Anny Matusewicz i w towarzystwie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz pani pedagog Katarzyny Michty, udaliśmy się na wizytę do nowo otwartego, jedynego w naszym mieście, Hospicyjnego Centrum Wsparcia. Miejsce to stanowi większą część, istniejącego już 20 lat, Hospicjum Domowego im. św. Tomasza w Sosnowcu. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć nowoczesny budynek, którego powstanie zostało, w sporej części, ufundowane przez sosnowiczan. W czasie interesującej prelekcji usłyszeliśmy o idei, jaka towarzyszyła powstaniu ośrodków hospicyjnych. Na samym początku w takich miejscach pracę pełnili jedynie wolontariusze, dopiero później zaczęto przyjmować płatnych pracowników. W naszym sosnowieckim hospicjum większość personelu to nadal ludzie chętni do bezinteresownej pomocy. Dowiedzieliśmy się także o podziale hospicyjnego wolontariatu na: medyczny (możliwy od osiemnastego roku życia) i niemedyczny (takim wolontariatem parają się nawet… przedszkolaki!).Zawsze można przecież wziąć udział w jakiejś akcji, dzięki której więcej ludzi uświadomi sobie, czym naprawdę jest hospicjum, a może dołączy do grona wolontariuszy…
Po wysłuchaniu ciekawych wiadomości, obejrzeliśmy nasze hospicjum nieco dokładniej. Uwagę przyciągały przepiękne obrazy, malowane przez dzieci w wieku dziewięciu, dwunastu lat i dodające temu miejscu niepowtarzalnego ciepła i uroku. Na terenie ośrodka jest również kaplica, w której codziennie odprawiana jest Msza święta. My także mogliśmy się tam przez chwilę pomodlić, szczególnie w intencji chorych oraz wolontariuszy. Na koniec naszej wizyty podarowaliśmy praktyczny prezent od uczniów i nauczycieli z naszej szkoły – nowoczesne żelazko z generatorem pary.

Z pewnością zobaczenie hospicjum od wewnątrz było ciekawym i pouczającym doświadczeniem, które jeszcze bardziej pomogło nam dostrzec prawdziwą naturę bezinteresownej pomocy.

Alicja Sadowska
kl. III GB