Pięć lat temu z okazji 40 rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły osoby, które na trwale zapisały się w historii Polski. Ludwika Wujec, Henryk Wujec i Jan Lityński, który zresztą był w naszej szkole po raz drugi, wraz z innymi działaczami demokratycznej opozycji przyczynili się do zmian ustrojowych, gospodarczych i społecznych, które na trwale zmieniły naszą Ojczyznę.
W tym roku przypada 45 rocznica powstania KOR-u – organizacji, bez której historia Polski potoczyłaby się inaczej. Z tej okazji naszą szkołę znowu odwiedzili bohaterowie tamtych lat. Niestety nie było już wśród nich Henryka Wujca, który zmarł po ciężkiej chorobie w sierpniu ubiegłego roku. W lutym tego roku odszedł Jan Lityński – zginął próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód. Twórcy III Rzeczpospolitej powoli odchodzą. Ważne, żeby pozostali w naszej pamięci.
Tym cenniejszym jest, że młodzież naszej szkoły mogła wysłuchać wspomnień tych, którzy są jeszcze wśród nas. Była to ponownie niezawodna Ludwika Wujec i po raz pierwszy goszczący w naszej szkole Seweryn Blumsztajn. Tak jak i pięć lat temu spotkanie zapoczątkował dr Jarosław Neja, przedstawiając genezę i dzieje Komitetu Obrony Robotników. A potem Pani Ludwika i Pan Seweryn opowiadali naszym uczniom o swojej opozycyjnej działalności, o realiach życia w PRL-u i o swoich marzeniach, które nie zawsze mogły się spełniać. Na koniec spotkania przyszła pora na pytania od staszicaków – Oskara, Alicji i Oli.
Wśród słuchaczy, poza uczniami i nauczycielami, byli także przedstawiciele władz naszego Miasta – Prezydent Arkadiusz Chęciński i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Danuta Gojna-Ucińska, a także senator RP Joanna Sekuła. Po zakończeniu spotkania nasi goście wraz z delegacją uczniów złożyli kwiaty na grobie członkini KOR-u, poetki Anki Kowalskiej i tablicą upamiętniającą Jacka Kuronia w Parku w Kazimierzu.
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica