1 września o godzinie 9.00 zachowując środki ostrożności, pierwszoklasiści, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się w szkolnej hali sportowej, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. W tym roku inaugurację uświetniła obecność wyjątkowych gości – Pani Senator RP Joanny Sekuły i Pana Mateusza Rykały, Wiceprezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Prezesa Fundacji Szkolnej Pana Janusza Kubickiego.
Prowadzące uroczystość przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Guzik i wiceprzewodnicząca Zuzanna Juda życzyły pierwszoklasistom, aby nie byli Staszicakami online i by nie ominęło ich żadne wydarzenie, które zapisało się w tradycji szkoły jako kultowe. Następnie oddały głos Panu Dyrektorowi Grzegorzowi Walotkowi, który po przywitaniu gości i przedstawieniu nowych nauczycieli kolejne słowa skierował do uczniów klas pierwszych. Pogratulował im sukcesu w trakcie procesu rekrutacji do szkoły i doskonałych wyników. Pierwszoklasiści usłyszeli też jak doskonałe wyniki uzyskali nasi ubiegłoroczni maturzyści. Wszyscy zatem możemy być dumni, że jesteśmy uczniami tak dobrej szkoły, że najlepsi uczniowie naszej części województwa marzą o tym, aby się tu uczyć.
Następnie głos zabrała Pani senator Joanna Sekuła, która bardzo ciepło mówiła o szkole, której jest absolwentką. Mówiła o możliwościach jakie daje jej ukończenie, ale i o doskonałej atmosferze jaka w szkole panuje od lat. Pani Senator, znając staszicowską tradycję debat, ogłosiła nowe miejskie przedsięwzięcie w tym zakresie, które zobowiązała się objąć patronatem.
Natomiast obecność Pana Wiceprezesa Mateusza Rykały – także absolwenta „Staszica” – była związana z faktem, że KSSE obejmie patronat nad jedną z naszych klas pierwszych, zapewniając tym samym kolejne ciekawe i ambitne projekty, których szkoła będzie częścią. Umowa patronacka została oficjalnie podpisana przez Pana Dyrektora Grzegorza Walotka i Pana Prezesa Mateusza Rykałę w obecności uczestników akademii.
Z kolei Pan Janusz Kubicki, jako prezes Fundacji Szkolnej, wspomniał wybitnych absolwentów szkoły, również tych którzy 82 lata temu stanęli do walki z niemieckim najeźdźcą.
Po części oficjalnej, młodzież wystąpiła z programem artystycznym najpierw dając popis swoich umiejętności komediowych w zabawnym skeczu, którego główny bohater mierzył się z konsekwencjami przedłużającego się lockdownu 😉, potem zaś artystom udało się przekazać ogromne emocje i dramaturgię podczas recytowania wierszy „Alarm” Antoniego Słonimskiego, czy „Żołnierskiej piosenki” Jana Brzechwy. Niezwykle ważnym elementem programu były piosenki – oryginalna, wykonana w przejmujący sposób harcerska „Katowicka ballada” opowiadająca historię wrześniowej obrony Katowic przez harcerzy i antywojenny song „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, któremu wykonawcy nadali nowego, głęboko patriotycznego wyrazu. Towarzyszenie gitary, werbla i altówki dodatkowo tworzyło podniosły, wzruszający nastrój.
Na zakończenie dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wspomniały, że w czasie II wojny światowej wśród 6 milionów poległych Polaków zginęło również wielu Staszicaków i 99 tych nazwisk widnieje na Kamieniu Pamięci znajdującym się przed szkołą.
Żeby wyrazić wdzięczność i szacunek tym którzy oddali życie walcząc za Ojczyznę, po zakończeniu uroczystości delegacja Samorządu złożyła przy Kamieniu Pamięci znicz i kwiaty, które pojawiły się na scenie w czasie inscenizacji.
Tak zakończyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021 – 2022.
Cieszymy się, że jesteście z nami… Do zobaczenia na szkolnym korytarzu 😊!
W części artystycznej pod kierunkiem prof. Sławomiry Dziewięckiej i prof. Marii Steckiej udział wzięli (w kolejności pojawiania się na scenie):
Zuzanna Ciołczyk, Maksymilian Szarek, Hanna Klepacka, Oliwia Sosnal, Alan Wójcik, Zofia Święczkowska, Nikola Nowacka, Zuzanna Dobiega, Jan Bała, Marta Florczyk, Weronika Wołek oraz Jakub Machnicki.
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica