3 października 2022 r. o godzinie 11.00 klasa I a nie zrażając się uporczywą mżawką wyruszyła na spacer po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet – Stacja Sosnowiec.
Po krótkim wprowadzeniu w ideę projektu przez inicjatorkę wydarzenia Panią Halinę Sobańską młodzież wyruszyła w drogę pod opieką wychowawczyni Sławomiry Dziewięckiej i przewodnika Roberta Barowa.
Szlak przygotowany został w 2018 roku przez Stowarzyszenie Kobiety Aktywne przy wsparciu Gminy Sosnowiec dla przywrócenia pamięci o kobietach, które na terenie Sosnowca tworzyły, działały, organizowały pomoc dla ubogich, zakładały pierwsze szkoły i szpitale.
Na Szlaku spotkać można : działaczki społeczne, organizatorki działań dobroczynnych, pomocy dla uchodźców, żołnierzy AK, kuchni dla biednych, kuchni dla robotników i ich rodzin, sierocińca, lekarki, organizatorki biblioteki w plecaku, żony przedsiębiorców, powieściopisarki, aktorki, artystki, nauczycielki, działaczki ruchu oporu.
Wprawdzie my w czasie naszego dwugodzinnego spaceru nie dotarliśmy do wszystkich biogramów upamiętniających ważne sosnowiczanki, ponieważ szlak składa się z czterech rozbudowanych tras, na których w sumie jest ponad trzydzieści przystanków, ale wiedza którą zdobyliśmy o historii miasta i życiu poprzednich pokoleń jest bezcenna.
Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o działalności Wandy Telakowskiej, Małgorzaty Woźniak, Michaliny Koniecznej, Anki Kowalskiej, Janiny Osieckiej, czy Jadwigi Makowskiej nauczycielki przedwojennego i wojennego „Staszica”. Ciekawa była również historia krótkiego, ale burzliwego pobytu w Sosnowcu Poli Negri.
Jeśli zauważycie w miejskiej przestrzeni brązowe, starannie wykonane banery z dużymi zdjęciami ważnych dla Sosnowca kobiet i ich biogramami – zainteresujcie się, to ważne życiorysy niebanalnych kobiet z naszego miasta.