25 listopada grupa uczniów klas drugich liceum oraz klas drugich gimnazjum wraz z panią profesor Anną Dolińską-Koniną miała okazję wziąć udział w spektaklu pt. „Nabucco”, który wstawiony został w bytomskiej Operze Śląskiej. Mogliśmy zmierzyć się z monumentalnym obrazem potęgi dawnego Babilonu. Wyjątkowa muzyka, oszałamiające rozmachem sceny zbiorowe i porywające publiczność arie sprawiają, że „Nabucco” nie schodzi z afisza Opery Śląskiej.
Spektakl przedstawia sytuację „niewoli babilońskiej” Żydów. Akcja dzieje się w VI w. p. n. e. w Jerozolimie i Babilonie. Żydzi pokładają nadzieję na wybawienie z niewoli w córce babilońskiego władcy Nabucca – Fenenie, która uciekła wraz z młodym księciem Izmaelem do Jerozolimy. Na czele wojsk oprawcy stoi druga jego córka Abigail. Nabucco na polu walki rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Nie podoba się to jej siostrze, która wraz z arcykapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę za wszelką cenę. Napędza ją gniew, powodowany brakiem uznania w oczach ojca, który traktuje córkę gorzej niż niewolników. Kobieta wpada na chytry plan i ogłasza śmierć Nabucca, chcąc przejąć koronę. W tym momencie wraca ogarnięty obłędem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako Bogu. W tym samym momencie razi go grom, który jest symbolem gniewu ze strony Stwórcy. Abigail, której udaje się zasiąść na tronie, rozkazuje zgładzić Fenenę i Żydów oraz uwięzić Nabucca. Ojciec, widząc prowadzoną na śmierć Fenenę, prosi o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje. Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco, ogłasza darowanie Żydom wolności. Natomiast Abigail umiera, żałując w obliczu śmierci swoich czynów. Tak w skrócie przedstawia się fabuła spektaklu.
Na uznanie zasługuje gra aktorów i wspaniały akompaniament orkiestry. Współbrzmienie obu elementów budziło w nas podziw. Na pochwałę zasługują również kostiumy, które dodały oryginalności całemu przedstawieniu. Po gromkich brawach można stwierdzić, że sztuka cieszyła się uznaniem wszystkich zgromadzonych. Opera na pewno zostanie na długo w naszej pamięci, dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę uznać sobotni wyjazd za udany oraz pouczający.
Anna Woszczyk, kl. 2MAT1