„Spotkanie wigilijne”

NewsyMożliwość komentowania „Spotkanie wigilijne” została wyłączona

„Przy wigilijnym stole,

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty (…)”

„Z opłatkiem w ręku” to tytuł przedstawienia bożonarodzeniowego, które odbyło się w naszej szkole 20 grudnia z udziałem naszych wspaniałych i utalentowanych uczniów.

12 recytatorów, ponad 20 wokalistów, instrumentalistów i tancerzy wystąpiło na staszicowskiej scenie, by tradycji spotkań wigilijnych stało się zadość! Wśród obecnych gości znaleźli się zaprzyjaźnieni z naszą szkołą – pan Janusz Kubicki oraz emerytowany prałat parafii św. Tomasza w Sosnowcu – ks. Jan Szkoc.

Już w pierwszej części uroczystości odczytany został fragment Prologu z Ewangelii wg św. Jana:

„Na początku było Słowo,

A Słowo było u Boga

i Bogiem było Słowo (…)

W nim było życie,

a życie było Światłością ludzi…”

Dopełnieniem tych słów – w odniesieniu do czasów współczesnych – były świąteczne życzenia oraz wypowiedź Pana Dyrektora o roli wartości chrześcijańskich, o Bogu, który się naprawdę narodził… Dyrektor wspomniał o odwadze wyznawania wiary, także – swoim życiem i postępowaniem… Podziękował również wszystkim uczestnikom mszy św. z okazji 125-lecia naszego liceum.

Boże Narodzenie i koniec roku to również czas szczególnej życzliwości i otwartości na potrzeby innych, dlatego w tym wyjątkowym dniu najbardziej zasłużeni wolontariusze z naszej szkoły otrzymali dyplomy za swą bezinteresowną pomoc dzieciom ze świetlic środowiskowych, osobom z niepełnosprawnością intelektualną, a także za udział w licznych kwestach i zbiórkach publicznych.

Systematyczność, odpowiedzialność, kreatywność i otwartość to jedne z ważniejszych cech, wyróżniających następujące osoby z naszej społeczności. Należą do nich: Zofia Stanek, Martyna Misiak, Katarzyna Płóciennik, Emilia Andres, Zofia Michoń, Emilia Ciepiela, Monika Zimny, Natalia Babczyńska, Daria Parzelska, Zuzanna Rotarska, Roch Olesiński, Oliwia Mróz, Kamila Sułkowska, Kamila Burda, Zuzanna Haberka, Zuzanna Grzędzińska, Jakub Noszczyk, Martyna Kagan, Dawid Wiśniewski. To nie wszyscy członkowie naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza, wielu spośród nich pomaga na co dzień w organizowaniu wydarzeń, spotkań, wykonywaniu dekoracji, jak ta z okazji Bożego Narodzenia. Podziękowania należą się tu: Natalii Piaseckiej, Emilii Nyk, Alicji Sikorskiej z kl. Ic.

Zuzanna Haberka, uczennica kl. 3BCH to nie tylko wspaniała i zasłużona wolontariuszka, ale także utalentowana muzycznie skrzypaczka i dyrygentka. To właśnie dzięki jej prowadzeniu usłyszeliśmy średniowieczny hymn w języku łacińskim ”Adeste Fideles” wykonany przez kilkunastoosobowy chór, w skład którego weszli: Grzegorz Guzera, Grzegorz Karpiński, Piotr Koźmiński, Natalia Mikłuszka, Martyna Mikłuszka, Weronika Wołek, Marta Florczyk, Zuzanna Ciołczyk, Alicja Pilecka, Kasia Zapadka, Ola Korzec, Emilia Głowa. Te dwie ostatnie uczennice zaśpiewały razem „Ave Verbum” Wolfganga Amadeusza Mozarta. To była prawdziwa uczta duchowa! Wśród wykonawców kolęd w języku polskim znalazły się: Martyna Mikłuszka, Zuzia Ciołczyk oraz debiutująca na staszicowskiej scenie Nikola Słabosz z kl. Ic, która pięknie zaśpiewała utwór: „Mario, czy już wiesz?”, a Maja Nowińska, Zosia Stanek i Klaudia Jęderko wykonały do tej pieśni taniec baletowy.

Ostatnią częścią spotkania wigilijnego było podzielenie się przez Pana Dyrektora opłatkiem z przewodniczącymi klas. Następnie rodzeństwo naszych licealistów: Weronika i Kacper Bronikowscy zaśpiewali wspólnie kolędę „White Christmas”, zaś uczennice z klas trzecich: Martyna Kucia, Kamila Burda i Kamila Sułkowska wykonały nowoczesny taniec.

Całość naszego spotkania zwieńczyła wypowiedź ks. prałata Szkoca, który zwrócił uwagę na teologiczny i sakralny charakter Świąt Bożego Narodzenia, przywołując ewangeliczne orędzie mesjańskie zawarte w słowach: „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16-18).

Oby Słowo, które stało się Ciałem, zamieszkało między nami…

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress