NewsyMo偶liwo艣膰 komentowania Spotkanie z Mistrzem – Mistrzyni膮馃槉 Pani膮 dr Dorot膮 J臋druch – adiunkt na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiello艅skiego zosta艂a wy艂膮czona

21 czerwca klasy humanistyczne I d i III c oraz kilka zainteresowanych humanistycznie os贸b z klasy matematycznej naszego liceum wybra艂o si臋 w ambitn膮, historyczn膮 podr贸偶 do Krakowa. W planie by艂o zwiedzanie dw贸ch wystaw muzealnych i zabytk贸w Starego Miasta. [osobna relacja]
Obrazy Matejki, Malczewskiego i innych mistrz贸w XIX w. robi艂y oczywi艣cie du偶e wra偶enie, podobnie jak orygina艂 tekstu Ho艂du pruskiego czy Akt unii horodelskiej nie wspominaj膮c o Damie 鈥 ze zwierz膮tkiem, bo wiadomo, 偶e nie wiadomo 馃槉 co trzyma owa dama. Najbardziej nam si臋 podoba艂o okre艣lenie ksi臋偶nej Izabeli, kt贸re przywo艂a艂 przewodnik, 偶e to chyba bia艂a kuna, albo piesek, ale je艣li piesek to brzydki 馃槉

Jednak pierwszy punkt w planie naszej wycieczki przy膰mi艂 kolejne. Mowa o spotkaniu z absolwentk膮 鈥濻taszica鈥, Pani膮 dr Dorot膮 J臋druch – adiunkt Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiello艅skiego. Wychowawczyni膮 w staszicowskich czasach Pani doktor by艂a (jak si臋 ca艂y czas chwali艂a) prof. Dziewi臋cka, za艣 j臋zyka polskiego uczy艂a prof. Str膮czek.

Pani doktor zaprosi艂a nas na uczelni臋, a konkretnie na Wydzia艂 Historyczny przy ulicy Grodzkiej, gdzie mieszcz膮 si臋 sale wyk艂adowe Historii Sztuki. Ju偶 sam budynek (艣redniowieczny z dobudowanymi w XVII w. kru偶gankami) zrobi艂 na nas wielkie wra偶enie. Za艣 samo spotkanie z Pani膮 doktor odby艂o si臋 w auli Lanckoro艅skich, gdzie pocz膮tkowo onie艣miela艂y nas nieco portrety wszystkich kilkudziesi臋ciu rektor贸w wisz膮ce na 艣cianach, ale pasja i zaanga偶owanie z jakim m贸wi艂a Pani doktor szybko nas odblokowa艂y. Z du偶ym zainteresowaniem s艂uchali艣my o historii i strukturze Wydzia艂u Historycznego UJ, o specyfice studi贸w z historii sztuki. Niezwykle warto艣ciowe by艂o te偶, to jak nasza Mistrzyni u艣wiadamia艂a nam mity towarzysz膮ce historii sztuki, kt贸re polegaj膮 mi臋dzy innymi na uto偶samianiu historii sztuki ze studiami artystycznymi. Niezwykle cenny by艂 te偶 fakt, 偶e Pani doktor wszystkie informacje ilustrowa艂a opowie艣ciami 鈥瀦 偶ycia wzi臋tymi鈥, czyli wspomnieniami z czas贸w swoich studi贸w, swojej pracy naukowej czy dydaktycznej. Byli艣my zachwyceni zar贸wno tre艣ci膮 wyst膮pienia Pani doktor, jak i form膮 鈥 daj膮c膮 艣wiadectwo erudycji i szerokiej wiedzy, a przy tym barwn膮, lekk膮, 偶ywio艂ow膮.

Ju偶 marzymy, 偶eby dosta膰 si臋 na UJ i mie膰 z Pani膮 doktor zaj臋cia. 馃槉

Na koniec my te偶 stan臋li艣my na wysoko艣ci zadania i wr臋czyli艣my naszej Mistrzyni staszicowskie pami膮tki 鈥 ksi臋g臋 pami膮tkow膮 wydan膮 na 120 lecie liceum i kilka innych wydawnictw staszicowskich. Pani doktor bardzo si臋 ucieszy艂a widz膮c bliskie sercu logo szko艂y.

I na koniec jeszcze jedna refleksja 鈥 czy kto艣 z Was siedz膮cych w auli lanckoro艅skich my艣la艂, 偶e mo偶e on kiedy艣 jako absolwent 鈥濻taszica鈥 b臋dzie przyjmowa艂 kolejne roczniki Staszicak贸w? To wcale nie jest zarozumialstwo. To w艂a艣nie jest sztafeta pokole艅.

漏 IV LO z Oddzia艂ami Dwuj臋zycznymi im. Stanis艂awa Staszica