SPOTKANIE Z POEZJĄ KAROLA WOJTYŁY

NewsyMożliwość komentowania SPOTKANIE Z POEZJĄ KAROLA WOJTYŁY została wyłączona

Recytacja wybranych tekstów poetyckich Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II w bibliotece, stanowiła kontynuację obchodów Dni Papieskich w naszej szkole.

W środę, 19 października, podczas lekcji religii oraz zajęć bibliotecznych chętni uczniowie z klas I oraz II uczestniczyliw spotkaniu poetyckim, którego celem było zainteresowanie uczniów – zarówno wykonawców, jak i słuchaczy, twórczością literacką Papieża Polaka, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcenie do przezwyciężenia własnej nieśmiałości poprzez występ przed publicznością.

„Ludzi fascynuje to, że papież Jan Paweł II – będąc kapłanem, hierarchą – był również poetą. Spotkanie się w jednej osobowości tych dwóch powołań odbierane jest w czasach zsekularyzowanej kultury współczesnej jako coś zaskakującego. Dosyć powszechnie bowiem utrwaliło się przekonanie, że religia i sztuka należą do dwóch odrębnych z pozoru, dziś niezależnych porządków: „sacrum” i „profanum” napisał badacz literatury Marek Skwarnicki w Słowie wstępnym do pierwszego wydania „Poezji i dramatów” Karola Wojtyły.

Chociaż Staszicowska recytacja nie miała formy konkursu, największy zachwyt wśród publiczności wzbudziło wykonanie Konrada Radziejewskiego z kl. II c, który podczas spotkaniapełnił funkcję konferansjera i recytatora.

Dzięki wyrazistemu przekazowi uczestnicy spotkania mogli dostrzec w poezji mistycznej papieża nie tylko zewnętrzne walory, ale istotę, najgłębszą prawdę w nich zawartą. Poezja Karola Wojtyły posiada nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim etyczne, jest jednym ze sposobów poznania, a najważniejszym celem jest Miłość, która „wszystko wyjaśniła (…) wszystko rozwiązała…”

Mamy nadzieję, że szkolne spotkania z poezją (nie tylko Karola Wojtyły), wpiszą się na stałe do harmonogramu wydarzeń kulturalnych naszego liceum!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.