Staszicowscy romaniści i obchody Święta Frankofonii

NewsyMożliwość komentowania Staszicowscy romaniści i obchody Święta Frankofonii została wyłączona

W poniedziałek 21 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego z okazji corocznych obchodów Święta Frankofonii. W tym roku zajęcia z powodu sytuacji pandemicznej odbywały się online.

Uczniowie mieli okazję brać udział w wykładach na tematy związane z kulturą krajów francuskojęzycznych. Po uroczystym otwarciu o godzinie 10.00, wysłuchaliśmy m.in. prelekcji „Voix afghane dans la culture française: Atiq Rahimi” o afgańskim pisarzu i reżyserze Atiqu Rahimim, dr hab. Magdaleny Zdrady-Cok, wykładu na temat narodzin francuskiego jako języka narodowego mgr Philippa Noqueta oraz prelekcji dr Magdaleny Malinowskiej „Osiris état-il noir? De l’ancienne Égypte, de l’afrocentrisme, du kémetisme et non seulement”, w którym przyglądaliśmy się koncepcji afrocentryzmu. Wszystkie wykłady były prezentowane w języku francuskim.