Staszicowski sezon koncertowy – rozpoczęty

NewsyMożliwość komentowania Staszicowski sezon koncertowy – rozpoczęty została wyłączona

Jak co roku w październiku rozpoczęliśmy cykl wyjazdów do teatrów i na koncerty muzyki klasycznej. Jako pierwszą odwiedziliśmy Filharmonię Śląską w Katowicach.

7 października w piątek duża grupa 52 Staszicaków w różnych klas szkoły pod opieką profesorek Sławomiry Dziewięckiej i Moniki Karlik zasiadła na widowni Sali koncertowej im. Karola Stryi naszej Filharmonii.

Wybraliśmy koncert, na który złożyły się dzieła znane w tradycyjnym wykonaniu, znane ale wykonane w sposób zaskakujący oraz dzieła zupełnie nieznane.
Tym, co wszyscy znali była V symfonia Beethovena wykonana w klasyczny, przejmujący sposób. Cała dramaturgia symfonii zwanej Symfonią Losu doskonale wybrzmiała pod batutą tureckiego dyrygenta Cema Mansura i zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie.

Kolejnym utworem była toccata i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzyki klasycznej wszechczasów. Znajomy temat ukazał się jednak w zupełnie nowej odsłonie – w transkrypcji na orkiestrę. Przekonaliśmy się, że w organach drzemie moc ogromu barw i można poprzez nie wydobyć dźwięki rozmaitych instrumentów. Słuchaliśmy z niegasnącym zainteresowaniem jak kolejne frazy realizowały skrzypce, wiolonczele, czy … fagoty.

Zaś utworem nieznanym i w dodatku reprezentującym zupełnie inna stylistykę był Koncert klarnetowy Aarona Coplanda, który powstał na zamówienie Benny’ego Goodmana – wiodącego jazzowego amerykańskiego klarnecisty lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku, czyli muzyka współczesna XX wieku. I tu, bądźmy szczerzy – było trudniej. Ta muzyka stawia zawsze znacznie wyższe wymagania przed słuchaczami. Jej odbiór wymaga na ogół przygotowania i osłuchania z nowoczesnymi rozwiązaniami harmonicznymi. Ale my nie zrażamy się i dzielnie pniemy się ku górze i podążamy do celu, którym jest bycie melomanem i koneserem. ?
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że przeboje starych mistrzów i arcydzieła światowej muzyki nigdy nie zawodzą.

Wkrótce kolejny kulturalny wyjazd. ?