SUKCES IZABELI WYDERKI

NewsyMożliwość komentowania SUKCES IZABELI WYDERKI została wyłączona

Z ogromną dumą i radością informujemy, że Izabela Wyderka z klasy 2c została finalistką  XXXVI Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków. Iza napisała znakomitą pracę matematyczną  „Grafy stochastyczne”.

Z grafami spotykamy się na co dzień bardzo często. Są to skrzyżowania na drogach, gwiazdozbiory czy też mapy myśli, które pozwalają nam na efektywną naukę. W sensie matematycznym, grafem nazywamy zbiór wierzchołków, które mogą być połączone krawędziami w taki sposób, że każda krawędź kończy się i zaczyna w którymś z wierzchołków.

Gdy do wspomnianych grafów „dorzucimy” kilka informacji związanych z rachunkiem prawdopodobieństwa, możemy zająć się badaniem grafów stochastycznych. Podczas pisania pracy, uczennica miała okazję zaprzyjaźnić się z pojęciami takimi jak: zmienne losowe, rozkład Bernoulliego czy też izomorfizm. Nauczyła się obrazować przebieg gier losowych właśnie za pomocą grafów. Gry losowe to takie, w których główną rolę odgrywają czynniki losowe. Stanowią one między innymi podstawę hazardu. Kolejne rozdziały pracy prowadzą do odpowiedzi na pytanie: Czy za pomocą tych rysunków jesteśmy w stanie poznać prawdopodobieństwo sukcesu? Okazuje się, że dzięki kilku zabiegom, po szybkim spojrzeniu na nasz graf potrafimy odpowiedzieć na to pytanie.

W całej pracy Izabela Wyderka omawia pojęcia związane z grafami po to, by w konsekwencji poznać rachunek prawdopodobieństwa od strony zupełnie innej niż ta, którą znamy ze szkolnych lekcji.

„Cieszę się ogromnie, że wśród młodych ludzi , naszych wspaniałych uczniów  są prawdziwi pasjonaci matematyki, którzy potrafią zgłębiać jej tajniki, nieustannie poszerzać wiedzę matematyczną !!! Mam dużą satysfakcję współpracy z Izą podczas codziennych lekcji matematyki. Jej sumienność,  zaangażowanie, dążenie do perfekcji  i analityczny umysł  zasługują na szacunek i uznanie”- mówi Dyrektor Liceum Grzegorz Walotek.

Izabela Wyderka -uczennica klasy matematycznej