SUKCES UCZNIÓW 2E W ŚLĄSKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM

NewsyMożliwość komentowania SUKCES UCZNIÓW 2E W ŚLĄSKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM została wyłączona

Zakończenie tegorocznej XXI edycji Śląskiego Konkursu Matematycznego przypadło na dzień egzaminu maturalnego z matematyki. Uroczystość odbywała się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2e – Borys Wawrzynów oraz Patryk Bargieł.

Przed ogłoszeniem wyników profesor UŚ Przemysław Koprowski poprowadził wykład na temat wyznacznika macierzy. Na początku przedstawione zostały definicja i interpretacja geometryczna tego pojęcia, następnie metody na sprawne obliczenie wyznacznika – między innymi metoda eliminacji Gaussa oraz nowoczesna metoda Birda. Na koniec przedstawiona została wariacja na temat wyznacznika zwana determinantą macierzy oraz jej związek z tak zwanym problem P=NP. Jest to jeden z otwartych problemów milenijnych, co oznacza, że pierwszy matematyk, który rozstrzygnie, czy hipoteza zawarta w problemie jest prawdziwa, otrzyma nagrodę pieniężną wysokości miliona dolarów.
Po tej dawce pobudzającej wyobraźnię nauki przyszedł czas na poznanie wyników konkursu. Dla naszych uczniów okazały się bardzo pomyślne – Borys Wawrzynów otrzymał tytuł laureata II stopnia a Patryk Bargieł wyróżnienie.

Podczas uroczystości zostali też uhonorowani uczestnicy Olimpiady Matematycznej. Z naszej szkoły byli to Borys Wawrzynów – tegoroczny finalista OM – oraz Konrad Radziejewski (3c), który uzyskał znakomity wynik w etapie okręgowym olimpiady. Podziękowania skierowano również na ręce nauczycieli opiekunów merytorycznych młodzieży. Za swój wkład w rozwój i popularyzację matematyki dyplomy otrzymali: Pani Profesor Anna Borgieł-Wodzicka, Pan Profesor Mirosław Boksa oraz Pan Dyrektor Grzegorz Walotek.

Była to czwarta edycja ŚKM z rzędu, w której Staszicacy osiągnęli tytuł laureata. Przyszłorocznych pierwszoklasistów i drugoklasistów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy by ta dobra passa była Waszym udziałem.