Światowy Dzień Walki z Otyłością

NewsyMożliwość komentowania Światowy Dzień Walki z Otyłością została wyłączona

Uczennice z klasy 2c przygotowały z tej okazji ciekawe plakaty informujące co jeść i pić aby zdrowo się odżywiać i nie tyć. Musimy pamiętać, że walka z otyłością to też spalanie kalorii poprzez ruch.

Podczas długich przerw na sali gimnastycznej było słychać latynoskie rytmy. To uczennice Zosia Paszta, Małgosia Pardela, Dorota Porzucek, Alicja Chmara, Wiktoria Ziemska i Michalina Simon prowadziły Zumbę.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym: nowotworów złośliwych, cukrzycy, udaru mózgu, nadciśnienia, a nawet depresji. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób.

Przyczyn choroby należy doszukiwać się w nadmiernym spożywaniu cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych, siedzącym trybie życia, niezdrowych nawykach żywieniowych, wysokokalorycznej diecie. Według badań z 2016 roku Polacy są już w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Co piąte dziecko w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała.
Dzięki tej akcji mogliśmy zastanowić się co powinniśmy zmienić w swoim życiu. Dodatkowe kilogramy wpływają bowiem znacząco na samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Często wyznaczają granice zawodowe oraz towarzyskie. Ale, przede wszystkim, wpływają negatywnie na nasze zdrowie.