ŚWIĘTO EDUKACJI W 127 ROKU DZIAŁANIA LICEUM STASZICA

NewsyMożliwość komentowania ŚWIĘTO EDUKACJI W 127 ROKU DZIAŁANIA LICEUM STASZICA została wyłączona

Komisja Edukacji Narodowej, a właściwie: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca – została powołana na mocy uchwały Sejmu w dobie Oświecenia, w połowie października 1773. Z czasu światłego XVIII w. wywodzi się Patron naszej szkoły – Stanisław Staszic, którego działalność służyła oświacie i edukowaniu narodu w burzliwej epoce…

W akademii z okazji Święta Edukacji uczestniczyła reprezentacja Grona Pedagogicznego i delegacje klas (pomniejszone gremium wskutek nadal obowiązujących procedur sanitarnych), a uroczyste spotkanie 13 października poprowadziły – Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Julia Guzik i Małgorzata Pardela z 3b.

Pan Dyrektor, zwracając się do społeczności szkolnej – Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników Szkoły i Uczniów, podzielił się refleksjami:

„Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia powołanie Komisji Edukacji Narodowej. Działalność tego pierwszego w Europie ministerstwa oświaty jest trudna do przecenienia – reformatorzy potrafili zauważyć, jak ważne dla losów Rzeczypospolitej jest ‘młodzieży chowanie’. Dziś światłe środowiska chętnie powołują się w myśleniu o roli szkoły na osiemnastowiecznych twórców polskiej myśli politycznej.

Praca wszystkich zaangażowanych w działania edukacyjne ma bowiem niezmienny cel: ukształtować młodych Polaków na światłych obywateli, rozsądnych i twórczych, a w efekcie – szczęśliwych. Dobrze wykształcona i wychowana młodzież stanowi o wartości narodu. Jest jego nadzieją na lepsze jutro.”

Święto Edukacji – na pamiątkę ukonstytuowania KEN – zostało ustanowione w 1982 roku. To również czas honorowania i nagradzania pracowników polskiej szkoły, hojnie dzielących się: wiedzą i umiejętnościami oraz zaangażowaniem i profesjonalizmem.
Pan Dyrektor złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i wyróżnił nagrodzonych:

„(…) święto osób zaangażowanych w kształcenie oraz wychowywanie dzieci i młodzieży. Praca Ich wszystkich zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności.

W tym szczególnym dniu, doceniając Państwa wysiłek, który sprawia, iż marzenia i plany naszych wychowanków częstokroć przekształcają się w rzeczywistość, życzę, aby wykonywanie tej pracy było źródłem dumy, radości i owocowało szacunkiem społeczeństwa. Niech codzienne zaangażowanie i życie sprawami szkoły znajdą trwałą wdzięczność uczniów. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom, Pedagogom, Pracownikom Szkoły oraz tym, którzy są adresatami naszych działań – Uczniom – życzę zrealizowania planów i spełnienia marzeń.”

W tym roku wyróżnieni zostali Nauczyciele STASZICA:
?Nagroda Ministra Edukacji i Nauki – Pan Profesor Paweł Matyszkiewicz
?Nagroda Prezydenta Miasta Sosnowca – Pani Profesor Bożena Kamińska-Mrozek
?Srebrna Róża TST (Towarzystwa Szkół Twórczych) – Pani Profesor Sławomira Dziewięcka

?Nagrody Dyrektora Szkoły:
• Pan Profesor Jacek Augustyn
• Pan Profesor Jacek Bajer
• Pan Profesor Grzegorz Budak
• Pan Profesor Romuald Hassa
• Pani Profesor Agata Kaczyńska
• Pani Profesor Dorota Kolany
• Pani Profesor Ewa Mróz
• Pani Profesor Katarzyna Nessing
• Pani Profesor Barbara Strączek
• Pan Profesor Karol Winiarski


Mamy zaszczyt i przyjemność ogłosić, że 18 października – Pan Dyrektor Grzegorz Walotek w uznaniu zasług otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca!


Podczas uroczystości głos zabrała Pani Aneta Zacharz
– nowo wybrana Przewodnicząca Rady Rodziców naszego liceum – z życzeniami dla Profesorów i całej staszicowskiej społeczności.
Wypowiadał się również Prezes Fundacji Staszicowskiej Pan Janusz Kubicki, który zwrócił uwagę na tradycję naszego liceum, łączącą ludzi różnych pokoleń.

Specjalne wyróżnienie zostało przyznane Pani Gładzik – staszicowskiej Mamie, która wiele lat angażowała się w działania Rady Rodziców IV LO, a Jej synowie to absolwenci Gimnazjum i Liceum STASZICA.

Przekazaliśmy wyrazy szacunku i pamięci oraz nieustającej sympatii wraz z serdecznymi życzeniami dla emerytowanych Profesorów STASZICA!

Znakomicie zaprezentowali się artyści – i debiutanci, i znani już staszicowskiej publiczności – w koncercie, dedykowanym Nauczycielom i Szkole.

Wokaliści – Nikola Słabosz z 3c, Antoni Zimnal z 2a, Alan Wójcik z 3e – zaaranżowali etiudę sceniczną, inspirowaną tekstami piosenek Sanah, Zbigniewa Wodeckiego, Adele i wyśpiewali z temperamentem scenicznym historię starą jak świat: o spotkaniach, o rozterkach, o uczuciach, o zauroczeniach…

Klimat występu podkreślili nasi instrumentaliści. Saksofonista Krzysztof Białczyk z 1a przedstawił motyw z evergreenu Skaldów i jazzującą wersję piosenki Sinatry. Martyna Zalewska z 3b zauroczyła słuchaczy błyskotliwym wykonaniem kaprysu muzycznego na skrzypce.

Jak zawsze – godną oprawę oficjalnej części uroczystości zapewnił Poczet Sztandarowy Szkoły.

O audiosferę uroczystości zadbał szkolny radiowęzeł pod wodzą Grzegorza Mygi z 3g. Dekoracje oraz działania asystenckie i techniczne – to efekt pracy grupy uczniów klasy 2c i klasy dyżurnej 3f.

Organizatorzy dziękują za współtworzenie wspólnego święta i zapraszają do przeglądania fotorelacji z wydarzenia.