Święto Edukacji w naszej szkole

NewsyRelacjeMożliwość komentowania Święto Edukacji w naszej szkole została wyłączona

Dzień Nauczyciela

Dawno, dawno temu, w drugiej połowie XVIII w. powstała Komisja Edukacji Narodowej… takie zdanie padło zapewne na 90% akademii z okazji „Dnia Nauczyciela”. Mimo że i u nas nie można było zapomnieć o historycznym pochodzeniu tego święta, to jednak w Staszicu akcenty zostały rozłożone inaczej. Niezwykle ciepło i serdecznie zabrzmiały słowa pana dyrektora Grzegorza Walotka, który zwrócił uwagę przede wszystkim na zaangażowanie nauczycieli i innych pracowników szkoły w wychowanie nowych pokoleń. Wiceprezydent miasta Sosnowca – pan Mateusz Rykała podkreślił ,że Dzień Edukacji jest świętem całej szkolnej społeczności. Serdeczne życzenia złożyła nauczycielom przewodnicząca Rady Rodziców – pani Bożena Kowalska. Poza tymi znakomitymi gośćmi, naszą akademię uświetnili także swoją obecnością doradca prezydenta ds edukacji – pan Zbigniew Byszewski oraz pan profesor Janusz Kubicki – radny naszego miasta i były nauczyciel „Staszica”.

Wśród wielu życzeń i wzruszających oracji mieliśmy okazję być także świadkami innego ważnego wydarzenia – wręczenia nagród dyrektora szkoły. W tym roku wyróżnieni zostali: prof. Bożena Wojciechowska-Karbownik, prof. Jacek Augustyn, prof. Agata Kaczyńska, prof. Aleksandra Kiełtucka, prof. Bożena Kamińska-Mrozek, prof. Romuald Hassa, prof. Ewa Mróz, prof. Anna Żelechowska, prof. Piotr Grabowski, prof. Marek Dudek . Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele i uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oczekiwali na część artystyczną. Niezwykły koncert, prowadzony przez Julię Krasińską i Michała Krupińskiego (wieść gminna niesie, że ten duet chciałby także zawalczyć w wyborach do SU), rozpoczął się od „Trzech utworów w dawnym stylu” Henryka Góreckiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego w składzie Anna Lis, Zofia Narowska, Zuzanna Łyko i Aleksander Jaworski. Kilka chwil po tym, jak wybrzmiały ostatnie akordy klasycznego dzieła, nauczyciele mogli usłyszeć kolejny wyjątkowy utwór, a mianowicie – „Tańczące Eurydyki” Anny German. Tę piosenkę wykonała prawdziwa mistrzyni wokalu – niezrównana Sawa Bańka. Po chwili znów wróciliśmy do klasyki – wrócił też nasz kwartet smyczkowy z utworem „St. Paul’s Suite” Gustava Holsta. W kolejnej cześci koncertu przeskoczyliśmy o całe „eony stylu”, by dotrzeć do piosenki Davida Guetty „She Wolf”. Tutaj całą skalę swojego talentu zaprezentowała Małgorzata Szczepek. Dalej pozostaliśmy już bliżej współczesności, a dokładniej – muzyki filmowej. Do Paryża z filmu „Amelia” przeniosła nas Victoria Walusch. Natomiast swoją wersję „Piratów z Karaibów” przedstawił nasz kwartet smyczkowy . Następnie na scenie zagościł Bob Dylan w postaci Adama Stano i Gosi Szczepek z piosenką „You’re gonna make me lonesome when you’re gonne”. Chwilę później nastrój na naszym koncercie zmienił się diametralnie. W operetkowej odsłonie wystąpiła znów Sawa Bańka– tym razem wykonała utwór „Usta milczą, duszą śpiewa, ucz dziś mnie…” . Później został już tylko wielki finał, w którym wszyscy nasi artyści zaprezentowali się w kultowej piosence Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy”. Po tym niezwykłym wykonaniu nie pozostało już nic, jak tylko złożyć jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom, ukłonić się i rozbiec po salach, wracając do codziennego, rodzinnego życia Staszica.

 

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.