„Szalone nożyczki”, Bagatela i My – w roli współscenarzystów!

NewsyMożliwość komentowania „Szalone nożyczki”, Bagatela i My – w roli współscenarzystów! została wyłączona

W ubiegłą środę – 16 listopada odbyła się wycieczka uczniów naszego Liceum – miłośników sztuki scenicznej, do Teatru Bagatela w Krakowie na spektakl pt. „Szalone nożyczki”. Wyjechaliśmy z Sosnowca o godz. 15.30 po zajęciach szkolnych, a wróciliśmy naprawdę późnym wieczorem…
Spacerując uliczkami Starego Miasta w Krakowie, w środku tygodnia, wieczorem, mogliśmy się poczuć jak tamtejsi studenci. Napawaliśmy się tą urokliwą atmosferą, zrobiliśmy kilka zdjęć, zjedliśmy miejscowe przysmaki i w świetnych nastrojach udaliśmy się do Teatru. Spektakl miał się rozpocząć o 19.15. Najedzeni i uśmiechnięci weszliśmy na salę, zajęliśmy miejsca, mieliśmy jednak wrażenie, że spektakl już trwa – sceniczny salon fryzjerski działał pełną parą. Nasze zaskoczenie było jeszcze większe, gdy w pewnym momencie zaświeciły się światła na widowni i jeden z bohaterów rozpoczął dialog z widzami. Aktor bezpośrednio zwracał się do zebranych, a gdy dołączyła do niego reszta występujących, spektakl stał się bardzo ciekawy i wyjątkowo śmieszny. Zmuszał on nas bowiem do przypomnienia sobie najmniejszych szczegółów z pierwszej części przedstawienia, aby ustalić, kto był winien śmierci pewnej kobiety. Bohaterowie rozwiązywali tę sprawę razem z widzami. Byłem zaskoczony tym, że w czasie przerwy główny policjant prowadzący tę sprawę konsultował się z publicznością i zadawał pytania dotyczące naszych spostrzeżeń. Na koniec okazało się, że w zależności od decyzji widzów, sprawcą tej zbrodni mógł zostać każdy z podejrzanych. Spektakl ten mógł mieć cztery różne zakończenia. Zachwycająca była również gra aktorska. Poprzez spontaniczny kontakt z widownią, artyści musieli wykazać się niesamowitą zdolnością improwizacji, bystrością i dowcipem.

Spektakl „Szalone nożyczki” uwiódł nas nowatorskim rozumieniem teatru, w którym przełamana została bariera widz- aktor. Poczuliśmy się po części współtwórcami tej sztuki! Warto zauważyć, że oryginalny spektakl „Shear Madness” został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grane przedstawienie (z wyjątkiem musicali) w Stanach Zjednoczonych – ichniejsze „Szalone nożyczki” nie schodzą z afiszy już od ponad 30 lat.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Nie możemy się już doczekać kolejnych wspólnych wyjazdów na tym podobne „inne” – nowatorskie sztuki.

Mariusz Piwkowski, klasa I MAT1

20161116_185705 20161116_185716