Szkolny Klub Polityki

Janusz Kubicki opiekun Szkolnego Klubu Polityki


Od kółka politycznego do Klubu „Polityki”

Rozpoczynając w roku 1982 pracę w IV LO im. St. Staszica, zdawałem sobie sprawę do jak wyjątkowej szkoły trafiłem. „Staszic”, to przecież wielka tradycja i fantastyczna, najlepsza młodzież.

Ze względu na temperament, zainteresowania i doświadczenia z okresu własnej nauki w liceum uważałem, że zadaniem nauczyciela historii i propedeutyki nauki o społeczeństwie (dziś WOS) jest nie tylko nauczanie przedmiotu ale także, a może przede wszystkim, kształtowanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego, krytycznego myślenia.

W czasach PRL, przy braku pluralizmu politycznego, można było to robić w czasie lekcji i w ramach kółka politycznego, a także poprzez spotkania z uczestnikami ważnych wydarzeń, czy też ludźmi nauki i wybitnymi absolwentami.

Po przełomie 1989 r. powstały warunki do zapoznania młodych ludzi z różnymi nurtami życia politycznego.

Wtedy też zmieniła się formuła kółka politycznego i nastąpiło jego przekształcenie w Klub Polityczny organizujący spotkania z czołowymi postaciami polskiego życia społeczno –politycznego.

Dla podkreślenia pluralistycznego podejścia pojawiła się formuła „Od Tischnera do Millera”.

Od początku 1990 r. dzięki absolwentom, dyr. Kabale, a także moim kontaktom i staraniom, w szkole zaczęli pojawiać się ludzie tworzący nową rzeczywistość.

Kształtująca się nowa scena polityczna, kolejne, w pełni wolne już, wybory sprawiły, że politycy dość chętnie przyjmowali zaproszenia na spotkania z młodzieżą.

Od początku przyjęliśmy podstawowe i niezmienne zasady:

  • zapraszamy przedstawicieli wszystkich nurtów od prawa do lewa
  • nigdy nie ingerujemy w treść wypowiedzi i pytań zadawanych przez uczniów (przez wszystkie lata nie było ani jednej sytuacji ingerencji szkoły w to co mówili uczniowie)

Formuła spotkań stopniowo ewaluowała. Początkowo nie było typowych prowadzących, a po wystąpieniu gościa miały miejsce pytania czy wypowiedzi ze strony uczniów.

W drugiej połowie lat 90 – tych pojawiła się nowa formuła w postaci spotkań w cyklu „Politycy przy tablicy”.

Na tej tablicy, dzięki utalentowanej uczennicy, a dziś świetnej młodej artystce, Ani Poduszyńskiej, znajdował się portret gościa, który później, z autografem autorki, trafiał do bohatera dnia.

Wtedy też ukształtował się zwyczaj prowadzenia spotkania przez dwoje uczniów.

Kolejnym etapem w rozwoju Klubu było nawiązanie, dzięki absolwentce z roku 1989 Ewie Winnickiej, współpracy z tygodnikiem „Polityka”.

Od 2006 r. działamy jako Uczniowski Klub „Polityki”.

Dzięki współpracy z redakcją tego tygodnika w naszej szkole, oprócz Ewy Winnickiej, mogliśmy gościć innych dziennikarzy, m. in. Janinę Paradowską czy Daniela Passenta.

Od kilku lat Klub organizuje wyjazdy do Warszawy rozpoczynające się zawsze od wizyty w redakcji „Polityki”.

W czasie pobytu w siedzibie tygodnika, dzięki red. Piotrowi Adamczewskiemu, mamy możliwość zwiedzenia poszczególnych działów i spotkań z czołowymi autorami.

Wyjazdy do Warszawy to również okazja do spotkań w Sejmie, takich jak wizyta u, ówczesnej, Pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, czy też zwiedzania Pałacu Prezydenckiego.

Zawsze możemy również liczyć na spotkanie z obecnym prezesem PKP, absolwentem z 1992 r., Jakubem Karnowskim.

Kto już był, a na kogo czekamy w Klubie „Polityki”

Spośród kilkudziesięciu gości należy na pewno wspomnieć spotkania z byłymi premierami – Jerzym Buzkiem, Leszkiem Millerem, Mieczysławem Franciszkiem Rakowskim czy też szefem pierwszych rządów po II wojnie światowej Edwardem Osóbką – Morawskim.

Trzykrotnie gościliśmy głównego architekta transformacji gospodarczej prof. Leszka Balcerowicza. Z wicepremierów w Klubie byli także profesorowie Jerzy Hausner i Jerzy Osiatyński, Marek Pol, a także obecny wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński.

Z problemami polityki zagranicznej młodzież zapoznawali szefowie MSZ Bronisław Geremek i Andrzej Olechowski.

Poza już wymienionymi politykami gościliśmy czołowych przedstawicieli opozycji demokratycznej i „Solidarności” z czasów PRL na czele z Władysławem Frasyniukiem, Andrzejem Celińskim, Zbigniewem Bujakiem czy Kornelem Morawieckim.

Od 1990 r., we współpracy z kolejnymi dyrektorami, robiliśmy wszystko, aby w szkole gościli przedstawiciele wszystkich nurtów polskiego życia politycznego. Oprócz wymienionych już polityków prawice reprezentowali Janusz Korwin Mikke, przewodniczący Ligi Polskich Rodzin Marek Kotlinowski czy też były były minister w kancelarii i osobisty przyjaciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Michał Kaminski.

Gościliśmy także: Stefana Niesiołowskiego, Andrzeja Wielowiejskiego, Pawła Piskorskiego, Marka Ziółkowskiego.

Z czołowych polityków lewicy byli u nas również Marek Borowski i Tomasz Nałęcz.

Do niezapomnianych należą spotkania z wyjątkowymi przedstawicielami stanu duchownego – ks. prof. Józefem Tischnerem i ks. Stanisławem Musiałem.

Z innych gości należy wspomnieć wybitnego kardiochirurga prof. Mariana Zembalę, red. Kamila Durczoka.

Siłą Staszica jest pielęgnowanie tradycji i więzi z absolwentami, stąd spotkania z absolwentami takimi jak:

  • współtwórca Fundacji Szkolnej – Zbigniew Styś
  • fundator nagrody im. J. Reflera prof. Zbigniew A. Zawadzki
  • ks. prof. Marek Starowieyski
  • Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski
  • z młodego pokolenia Jakub Karnowski, Jacek Neska czy obecny Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca Mateusz Rykała.

Dla obecnych uczniów i najmłodszych absolwentów bardzo ważne były spotkania z absolwentką z 1982 r., obecną komisarz UE Elżbietą Bieńkowską.

Do pełni satysfakcji brakuje tylko wizyty w Klubie – Prezydenta RP.

Satysfakcja i uznanie

Przeglądając, Szkolną Księgę Gości odczuwa się po raz kolejny olbrzymią satysfakcję z pracy w „Staszicu”. Przed oczyma pojawiają się kolejne roczniki znakomitych młodych ludzi i wspomnienia zawsze ciekawych, czasami ostrych i emocjonujących debat.

Olbrzymim źródłem satysfakcji są wpisy naszych Gości, a także wypowiadane po spotkaniach na gorąco opinie.

O tym, że uczyliśmy, także w latach PRL, samodzielnego myślenia najlepiej świadczy opinia Janusza Korwin Mikke z 2.04.1990 r. iż „spotkanie udowodniło, że jednak można wychować młodzież do samodzielnego myślenia”.

Podziękowania

Należą się przede wszystkim młodzieży, dla której przez lata warto było stwarzać okazję do konfrontowania swych zainteresowań, czasami młodzieżowego buntu z opiniami ludzi, którzy wiele przeżyli i wnieśli swoje zasługi w tworzenie naszej rzeczywistości.

Nie byłoby tego wszystkiego bez prowadzących nasze spotkania – przepraszam tych, których ze względu na problemy z pamięcią mogłem pominąć. Dziękuję Agnieszce Kucharskiej, Łukaszowi Pstrowskiemu, Adamowi Wernerowi, Joasi i Kindze Gregorczyk, Maćkowi Wąsowiczowi, Konradowi Dobrowolskiemu, Darkowi Krynce, Paulinie Jaciuk, Jakobowi Maziarzowi, Hance Cichy, Maćkowi Skórze, Jakubowi Warmuzowi, Adamowi Targosowi, Konradowi Szczekockiemu, Pawłowi Trepce, Adamowi i Michałowi Filusom.

.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress