„Tydzień Przyjaźni i Tolerancji”

NewsyMożliwość komentowania „Tydzień Przyjaźni i Tolerancji” została wyłączona

Dla podkreślenia, jak ważna w życiu każdego z nas jest przyjaźń drugiego człowieka, bliskość i wsparcie, w ramach obchodów Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji, powstał projekt filmowy – O przyjaźni, czyli „Staszic” czyta „Małego Księcia”. Pomysłodawczynią projektu była pani profesor Monika Karlik, która do udziału w nim zaprosiła przedstawicieli całej szkolnej społeczności. Projekt-film, zrealizowany w naszej pięknej bibliotece, można oglądać na „fejsbukowym” profilu Samorządu IV LO oraz na szkolnym kanale YouTube. Warto też podkreślić, że nagranie powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wybitnym umiejętnościom technicznym Piotra Barańskiego (kl. 3e) oraz Mateusza Maliszewskiego (kl.3f).

Podczas Festiwalu Przyjaźni i Tolerancji wielką radość sprawiło „Staszicakom” spotkanie na żywo (na platformie Zoom) z kolegami i koleżankami z Kenii w ramach międzynarodowego projektu „Good Network” Rozmawiasz-Pomagasz. Spotkanie miało miejsce w czwartek 18 XI

i trwało blisko dwie godziny. Szkolny Klub Wolontariatu, uczennice i uczniowie klasy 3c, oraz reprezentacje pozostałych klas miały przyjemność poznać grupę młodzieży z Kenii i ich nauczyciela. Było dużo radości i zabawy, śpiewaliśmy piosenki i uczyliśmy się słów w języku swahili. Spotkanie on-line było początkiem nowej międzynarodowej przyjaźni oraz akcji pomocowej, którą nazwaliśmy „Staszic dla Kenii”. Akcję wspiera bardzo aktywnie nasz nowy Samorząd Uczniowski. Dobrym duchem Projektu jest pani profesor Katarzyna Widera, a o projekcie „Good Network” dowiedzieliśmy się od pani profesor Barbary Podgórskiej.

W programie Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji znalazły się także projekcje filmów w oryginalnej, anglojęzycznej wersji językowej połączone z dyskusją na ważne, poruszane w filmach tematy etyczne i społeczne. Klasa 1d obejrzała film „Cudowny chłopak”, a klasa 2d – „Wolność słowa”. Z kolei klasa 1b obejrzała film „Cerro Torre” co zostało połączone z dyskusją dotyczącą budowania relacji w sytuacjach ekstremalnych i przekraczania granic ludzkiej tolerancji w zderzeniu z górami wysokimi, które zorganizowała profesor Olga Knapek.

Dodatkowo uczniowie klas 1-szych wzięli udział w spotkaniach z panią Magdaleną Jankowską-Migdał z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Sosnowcu. Zajęcia dotyczyły mechanizmu powstawania emocji oraz technik rozumienia emocji zarówno swoich jak i cudzych.

W ramach spotkań z mistrzem odbyło się także spotkanie wykładowe z dr Joanną Soćko z Uniwersytetu Śląskiego, która klasie 3c opowiadała o prozie Michaela Endego jako o wprawce do bycia w relacji.

Z kolei na szkolnym ekranie można było śledzić ciekawą prezentację multimedialną, której motywem przewodnim była tolerancja. Klasy 1a,1d i 2c wniosły swój wkład w obchody Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji w formie oryginalnych plakatów wyeksponowanych na szkolnym korytarzu.

O przyjaźni i tolerancji warto, oczywiście, mówić, słuchać, czytać i pisać, ale najważniejsze jest, aby po prostu BYĆ TOLERANCYJNYM I PRZYJAZNYM CZŁOWIEKIEM…