Uczniowie Staszica na Uniwersytecie Śląskim – Oblicza fizyki

NewsyRelacjeMożliwość komentowania Uczniowie Staszica na Uniwersytecie Śląskim – Oblicza fizyki została wyłączona

Jak światło oddziałuje z materią?
Czy można być niewidzialnym?
Czy można zatrzymać światło?
Jak ze światła otrzymać energię?
Co to jest fala akustyczna?
Jak rozchodzi się dźwięk?

Na te oraz wiele innych pytań fizycy z klas drugich i trzecich poznali odpowiedzi dnia
04. grudnia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego podczas wykładów w ramach dyskusji panelowej „Oblicza Fizyki”. Było to już jedenaste tego rodzaju spotkanie, a tegorocznym tematem przewodnim było światło i dźwięk. W programie wydarzenia było pięć wykładów prowadzonych przez cenionych profesorów, także tych, którzy przyjechali do nas daleka – z Lublina, Poznania
i Krakowa.

Rok 2015 został okrzyknięty „rokiem światła” – taki też był tytuł wystąpienia pana profesora Wojciecha Gawlika. Prowadzony szlakiem odkryć noblistów w tej dziedzinie, pozwolił nam zrozumieć naturę światła i zjawisk optycznych.

Drugim wykładowcą był prof. Aleksander Sęk, który starał się nam przybliżyć mechanizm działania ucha, lecz bardziej w fizycznym niż biologicznym aspekcie. Analizowaliśmy zjawiska zachodzące dla fal akustycznych, a także zostaliśmy wszyscy poddani eksperymentowi, którego wyniki zaskoczyły nas wszystkich. Okazało się, że słyszymy dźwięki, które nie istnieją!

Po przerwie na kawę i ciastko, wróciliśmy do sali, gdzie czekał na nas profesor Wiesław Gruszecki, który w niezwykle ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał nam o procesie fotosyntezy i jego skutkach – dowiedzieliśmy się między innymi, że rośliny są w stanie wygenerować dźwięk.

Czwarty wykład prowadził prof. Marek Stankiewicz z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Przedstawił nam system działania synchrotronu, jego parametry, założenia, uwarunkowania i plany rozwoju. Warto zaznaczyć, że jest to największa multidyscyplinarna infrastruktura badawcza w Polsce, co stawia nas w elitarnej grupie państw posiadających źródła takiego promieniowania.

Jako ostatni wystąpił profesor Uniwersytetu Śląskiego – Bogusław Fugiel. Mimo późnej godziny potrafił wszystkich oczarować swoją prezentacją „Nie bój się, Kate”. Dowiedzieliśmy się co łączy skalę muzyczną z teorią względności, jak muzycznie zobrazować ruch planet wokół Słońca i co ma wspólnego równanie Schrödingera z gamą muzyczną.

Była to prawdziwa uczta dla duszy każdego fizyka!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z „Oblicz fizyki”

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress