UCZNIOWIE STASZICA W FINALE 52. OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY BIOLOGICZNEJ!

NewsyMożliwość komentowania UCZNIOWIE STASZICA W FINALE 52. OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY BIOLOGICZNEJ! została wyłączona

Dwójka naszych uczniów – Maciej Leszczyński z klasy 3b oraz Paweł Hercog z klasy 4b – znalazła się w gronie najlepszych biologów w Polsce. Właśnie awansowali do centralnego etapu Olimpiady Biologicznej.

Przed uczniami, którzy uczęszczają do klas biologiczno-chemiczno-matematycznych, teraz kolejne tygodnie intensywnych przygotowań. W kwietniu w Warszawie nie tylko będą musieli w ciągu trzech dni biologicznych zmagań na Uniwersytecie Warszawskim napisać test wiedzowy, ale także obronić przed komisją pracę badawczą, którą wcześniej przygotowali już do drugiego etapu.

Dodatkowo będą sprawdzane ich umiejętności praktyczne.

Praktyczna część zawodów składa się z pracowni sprawdzających umiejętności z następujących dyscyplin naukowych: zoologia, botanika, mykologia, mikrobiologia z wirusologią, biologia molekularna, biochemia, biofizyka, ewolucjonizm, filogenetyka, bioinformatyka, metodologia badań naukowych ze statystyką.

W trakcie finału uczniowie muszą między innymi samodzielnie wykonać sekcje zwierząt i rozpoznać struktury anatomiczne, przygotować samodzielnie preparaty mikroskopowe różnych organów roślinnych i na ich podstawie rozwiązywać dalsze zadania. Muszą także rozpoznać bez pomocy klucza ani atlasu najbardziej pospolite rodziny roślin kwiatowych, rzędy owadów oraz gromady pozostałych zwierząt bezkręgowych i kręgowych.

Ponadto będą musieli przeprowadzić eksperymenty w celu zbadania parametrów fizjologicznych rośliny i zwierząt, przeszukać międzynarodowe bazy danych sekwencji nukleotydowych oraz aminokwasowych, a także struktur przestrzennych makrocząsteczek biologicznych.

Maciej i Paweł w trakcie finału muszą potrafić także dobrać określone enzymy restrykcyjne do analizy, zaprojektować startery, na podstawie przyrównanych sekwencji nukleotydowych skonstruować drzewo filogenetyczne i dokonać jego analizy, przeprowadzić reakcję PCR czy elektroforezę. Wykonają także posiewy bakterii i przeprowadzą ich analizę. To tylko niektóre z przykładowych zadań z którymi zmierzą się w finale nasi uczniowie.

Trzymamy kciuki i wierzymy w sukces 😉