Uroczystość ślubowania klas I… – czyli jak stać się prawdziwym członkiem społeczności staszicowskiej

NewsyMożliwość komentowania Uroczystość ślubowania klas I… – czyli jak stać się prawdziwym członkiem społeczności staszicowskiej została wyłączona

Zgodnie z zapisami Statutu IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu w terminie do końca trzeciego tygodnia września odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W bieżącym roku ta ważna uroczystość całej społeczności szkolnej rozpoczęła się w samo południe 21.09.2023 r. Uczniowie klas pierwszych nabyli pełnych praw po złożeniu uroczystego ślubowania licealnego o następującym brzmieniu:

My – uczennice i uczniowie klas pierwszych wstępujący w progi IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, zgromadzeni pod Sztandarem Szkoły i pomni słów testamentu jej Patrona, że „głównym przeznaczeniem człowieka tej Ziemi jest, aby dobrze czynić ludziom”, uroczyście ślubujemy:

wierność ideałom humanizmu

ś l u b u j e m y

stawianie dobra narodu ponad własne

ś l u b u j e m y

służenie sercem i umysłem Ojczyźnie

ś l u b u j e m y

pracowitość, wytrwałość i zdyscyplinowanie we wspólnym dziele społeczności szkolnej

ś l u b u j e m y

troskę o dobre imię szkoły i jej świetlaną tradycję

ś l u b u j e m y Tobie Szkoło!

Gospodarzami tegorocznej akademii byli Karolina Kuchna z klasy II d oraz Mateusz Hrabik z klasy II b.

Po krótkim wprowadzeniu, powitaniu Dyrekcji Szkoły, przybyłych gości, nauczycieli, „starszaków” z klas II, III i IV oraz rodziców konferansjerzy zaprosili głównych bohaterów dnia uczniów z klas:

1a z wychowawczynią prof. Małgorzatą Morkis,

1b z wychowawczynią – prof. Urszulą Trzcionką,

1c z wychowawczynią – prof. Magdaleną Gracą,

1d z wychowawcą – prof. Przemysławem Kopczyńskim,

oraz 1e z wychowawczynią – prof. Moniką Karlik.

Młodzi Staszicacy zostali ciepło powitani kolejno przez Dyrektora Szkołyprof. Grzegorza Walotka, prezesa Fundacji Szkolnej im. Stanisława Staszica – prof. Janusza Kubickiego, przedstawicielkę wychowawczyń klas pierwszych – prof. Monikę Karlik, reprezentanta uczniów klas I – Jakuba Jurasza i Jana Bałę – przewodniczącego SU naszego Liceum. Wszyscy podkreślali w swoich przemówieniach, że nauka w murach „Staszica” to wspaniały, ale jednocześnie pełen różnorodnych, czasem trudnych,wyzwań czteroletni okres życia, w myśl słów: „Zaczął się Staszic – zaczęło się życie!”

Po zakończeniu części oficjalnej koordynowanej przez prof. Dariusza Kantora nastąpiła część artystyczna, nad którą pieczę sprawowały prof. Agata Kaczyńska i prof. Roksana Rzycka-Korzec. Na scenie pojawili się utalentowani tanecznie i wokalnie przedstawiciele z klas II, III i IV. Jako pierwsze zatańczyły Emilia Stolarczyk i Maja Kantor – dziewczęta z klasy II d. Po nich zachwyciła wszystkich obecnych na uroczystości swym głosem Dominika Trzebińska z klasy III. I na zakończenie wystąpił „chłopak z gitarą” Marek Jędryszczak z klasy IVa.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wytrwałości w dążeniach do celu w myśl łacińskiej sentencji: Per aspera ad astra – Przez trudy do gwiazd. A zatem powodzeniaPierwszaki!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.