V Staszicowski Koncert Karnawałowy

NewsyMożliwość komentowania V Staszicowski Koncert Karnawałowy została wyłączona

Już piąty raz z rzędu w okresie noworoczno – karnawałowym gościliśmy w szkole rodziców, uczniów i sympatyków szkoły na uroczystym koncercie. W tym roku koncert odbył się w 20 lutego czyli w „tłusty czwartek”. Z przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski pączkami i faworkami w dłoniach goście zebrali się w szkolnej auli.

Jako że słowo „karnawał” pochodzi od włoskiego „carnevale” i oznacza okres zimowych zabaw, maskarad, balów przebierańców i widowisk ulicznych, to nasz koncert również miał niezwykle radosny charakter. Zgodnie z tradycją noworocznych koncertów organizowanych w Wiedniu rozpoczęliśmy od przebojów muzyki klasycznej. Nie był to wprawdzie J.Strauss, ale utwory z pewnością powszechnie znane – prawdziwe evergreeny: „Menuet” L. Boccheriniego, „Eine kleine Nachtmusik” W. A. Mozarta oraz „Habanera” z opery „Carmen” G. Bizet’a. Największą atrakcją był fakt, że utwory te wykonał dziewięcioosobowy zespół instrumentalny – czyli prawie orkiestra kameralna 🙂 Oprócz skrzypiec była też altówka, wiolonczela i fagot (szczególnie pięknie brzmiący w Mozarcie). Oprócz uczniów naszej szkoły byli też przyjaciele „Staszica”, a cała dziewiątka to oczywiście uczniowie II stopnia Sosnowieckiej Szkoły Muzycznej. Nasi uczniowie wchodzący w skład orkiestry to: Alicja Pilecka, Zuzanna Haberka, Weronika Wołek i Jan Zimnal. W części klasycznej była jeszcze aria Basi z II aktu opery „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” w zachwycającym wykonaniu Oli Korzec przy akompaniamencie Zuzi Haberki.

Część rozrywkowa, jak na karnawał przystało była pełna radości, optymizmu i nadziei. Taki nastrój zapewniły piosenki Abby, Cher, Eltona Johna, Olivii Nevton John i Johna Travolty, a także Bohdana Łazuki, Maryli Rodowicz, Anny Marii Jopek, Kasi Kowalskiej, Alicji Majewskiej i Haliny Kunickiej. A brawurowo wykonali je: Wiktor Nogajczyk i Karol Mokrzycki, Emilka Głowa, Alicja Padula, Ola Korzec i Julia Charmuszko, Weronika Wołek, Kuba Szkutnik, Tymek Masarczyk i Karol Sowa, Natalia i Martyna Mikłuszka. Wszystkie nasze gwiazdy występowały w różnych konfiguracjach – solo, w duetach, tercetach, kwartetach, a na koniec w sekstecie. Tak więc każdy widz mógł popatrzeć co najmniej dwa razy na swojego ulubieńca. Oprócz wokalistów, podziwiać mogliśmy też tancerki: Martynę Kucię i Kamilę Burdę oraz Alicję Majcherczyk, Zosię Stanek, Klaudię Jęderko i Nikolę Słabosz.

Zaś nieocenionymi gospodarzami wieczoru będącymi wzorem kultury i błyskotliwego dowcipu byli: Michalina Krawczyk i Mateusz Piotrowski.

Wszystkie 12 utworów z części rozrywkowej bardzo się publiczności podobały, po koncercie każdy widz wymieniał swojego faworyta. Kilka osób zapytało dlaczego nie było „W siną dal” i „Nikodema” (hity 125 lecia!). Odpowiadaliśmy, że będą 1 kwietnia.

To nie żart primaaprilisowy – 1 kwietnia w Sali Koncertowej Muza w Sosnowcu nasi wspaniali wykonawcy zagrają, zaśpiewają i zatańczą dla Sosnowieckiego Hospicjum.

Już teraz zapraszamy do „Muzy”!

A kolejny koncert noworoczno – karnawałowy – już za rok.

Organizatorki przedsięwzięcia:
nauczycielki IV LO: Sławomira Dziewięcka i Monika Karlik
oraz uczennice klasy III BP2 Martyna Kucia i klasy III BCH Zuzanna Haberka

Zapraszamy do fotorelacji – zdjęcia Karol Sowa