VIRTUAL TALK ABOUT CERN

NewsyMożliwość komentowania VIRTUAL TALK ABOUT CERN została wyłączona

W dniu 17 stycznia 2022 roku uczniowie klas III E oraz III G realizujacy rozszerzoną fizykę, mieli okazje uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu z cyklu „Virtual Talk about CERN” z pracownikiem CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych. Spotkanie poprowadził Giovanni Porcellana. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o zasadach funkcjonowania tej organizacji, o prowadzonych tam badaniach, które pomagają zrozumieć nam tajniki kosmosu i znaleźć odpowiedź na wciąż otwarte pytania, o współpracy naukowców.

Czy wiecie, że:

CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych. Intytut powstał 29 września 1954 roku w Genewie (Szwajcaria). Natomiast Polska jest jednym z 23 państw członkowskich od 1 lipca 1991 roku.
–  Opracowywane tam technologie znajduja zastosowanie, m.in. w:
– elektronice i systemach komunikacji (języki komputerowe HTML ,protokół HTTP),
– technice obrazowania używanej w medycynie (tzw.PET) a także inżynierii lądowej, geologii i archeologii,
– obserwacji w czasie rzeczywistym reakcji chemicznych,
– neutralizacji odpadów nuklearnych źródłami wysokoenergetycznych protonów.

 

Podczas obserwacji eksperymentów w wielkim zderzaczu hadronów LHC zaobserwowano bozon Higsa (2012r.) cząstkę, która uzupełnia teorię w modelu standardowym, opisującym skład naszego wszechświata – nagroda Nobla w roku 2013,

CERN zajmuje się także niesieniem pomocy, m.in. poprzez informowanie o trzęsieniach ziemi, ich rozmiarach i zasięgu.

CERN pomaga w zwalczaniu COVID-19 poprzez budowę urządzeń medycznych, udostępnianie swoich baz danych, ale także mocy obliczeniowej komputerów w celu np. tworzenia mapy możliwego rozprzestrzeniania się wirusa.

Te i wiele jeszcze innych ciekawych zagadnień zostało poruszone na naszym spotkaniu. Wiele z nich to dla nas wszystkich jeszcze tajemnica i prawdziwy KOSMOS, ale ciekawość została wzbudzona a to najważniejsze.

CERN W SOSNOWCU ?