W KOMIKSOWYCH KADRACH (STASZICOWSKA KUŹNIA MŁODYCH TALENTÓW)

NewsyMożliwość komentowania W KOMIKSOWYCH KADRACH (STASZICOWSKA KUŹNIA MŁODYCH TALENTÓW) została wyłączona

12 stycznia 2023 roku odbyło się już czwarte spotkanie w ramach tegorocznej Staszicowskiej Kuźni Młodych Talentów. Tym razem kilkunastu uczniów klas ósmych miało szansę wziąć udział w godzinnych warsztatach II wojna światowa w komiksowych kadrach przeprowadzonych przez polonistę – Profesora Gawła Janika.

Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym losów Żydów w trakcie II wojny światowej uczestnicy poznali historię komiksu – gatunku, którego początki sięgają końca XIX wieku – a także mieli okazję usłyszeć o jego specyficznym rodzaju, jakim jest komiks holokaustowy. Prowadzący przedstawił przykłady pierwszych historii obrazkowych opowiadających historię Zagłady – stworzony w 1940 roku Leben? Oder Theater? (Życie? Czy teatr?) oraz powstały w obozie na Majdanku Film  dla  Krysi. Krysia musi mieć braciszka. Podczas warsztatów zaprezentowany został także wydany w 1977 roku numer komiksowej serii o Wonder Woman, w którym tytułowa bohaterka poznaje dwoje ocalałych z Holokaustu żydowskich sierot.

Wśród omawianych publikacji nie zabrakło nagrodzonej Pulitzerem i docenionej na całym świecie powieści graficznej Maus Arta Spiegelmana, której akcja rozgrywa się m.in. w Sosnowcu. Amerykańskie dzieło stało się pretekstem do rozmowy na temat historii getta sosnowiecko-będzińskiego. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ponadto z takimi komiksami, jak chociażby Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga, serią Epizody z Auschwitz czy też komiksowym wydaniem Dziennika Anny Frank, za które odpowiadają Ari Folman i David Polonski. Przybyli na spotkanie ósmoklasiści chętnie zadawali pytania oraz wyrażali swoje opinie na temat zaprezentowanych opowieści obrazkowych.

W najbliższych miesiącach w ramach Staszicowskiej Kuźni Młodych Talentów – miejsca dialogu pomiędzy uczniami ostatniej klasy szkół podstawowych a środowiskiem licealnym – odbędą się jeszcze spotkania prowadzone przez nauczycieli chemii, fizyki, biologii, geografii, historii oraz edukacji teatralnej.