W dniu 19 października 2018 roku uczniowie rozszerzający geografię z klas 2MAT1, 2MAT2, 2BP2 pod opieką Pani Profesor Katarzyny Warzyszak – Koprowskiej wybrali się na jednodniowe wykłady na sosnowiecki Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Tego dnia mieliśmy możliwość zwiedzania Muzeum Wydziału, po którym oprowadził nas przewodnik – wykładowca Uniwersytetu Śląskiego dr Krzysztof Szopa. W trakcie niezwykle ciekawej wycieczki mogliśmy m.in. przenieść się w czasie i zobaczyć ekosystemy rodem z jury, imitacje dinozaurów, posłuchać i przede wszystkim zobaczyć, jak wyglądał Śląsk i Zagłębie 200 milionów lat temu, czy też podziwiać ogromny zbiór minerałów z niemal każdego zakątka świata. Wycieczka po muzeum umożliwiła nam dowiedzenie się wielu ciekawych rzeczy o geologicznej historii Ziemi.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na 6. piętro “Żylety”, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach. W trakcie pierwszych zajęć pod okiem dr Krzysztofa Szopy mieliśmy za zadanie rozpoznanie różnych skał. Mieliśmy możliwość dotykania, oglądania, a oprócz tego samodzielnego sprawdzania odczynu poprzez reakcje skał z kwasami. Takie ćwiczenia pozwoliły zweryfikować naszą wiedzę teoretyczną. Sprawdzianem naszych umiejętności było właściwe nazwanie okazów skał. Potrafiliśmy dopasować nazwy skał do okazów w grupie skał osadowych, magmowych i metamorficznych.
Podczas drugich warsztatów z kierownikiem Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Łukaszem Karwowskim pod lupę (dosłownie) wzięliśmy minerały. Małe, duże, bezbarwne o różnorakich kształtach. Poznaliśmy ich charakterystykę oraz nauczyliśmy się je grupować ze względu na m.in. kruchość lub połysk.
Celem naszej wyprawy było wzbogacenie oraz utrwalenie wiedzy zdobywanej na lekcjach geografii, co udało nam się w 100%!
Jakub Nowosiński, 2MAT2
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.